10 atrakcji dla dzieci w Stambule

Jeśli zastanawiasz się czy zabrać swoje pociechy do Stambułu, to pamiętaj, że Turcy uwielbiają dzieci. Mimo, iż krąży wiele opowieści o niebezpiecznych miejscach w tej kilkunastomilionowej metropolii, szalonych kierowcach i tłoku w środkach komunikacji, które zagrażają najmłodszym, to warto pamiętać, że te są zawsze nieco przerysowane. W Turcji też żyją rodziny z dziećmi, tym bardziej w wielkich metropoliach i jakoś udaje im się dorastać bez uszczerbku na zdrowiu i psychice 🙂

kids-playing-863613_640

Podróżując z dziećmi za granicę warto zachować dodatkową czujność, nie pozwalać pociechom oddalać się bez uprzedzenia, wtedy całą rodziną można cieszyć się pobytem w tym niesamowitym mieście i atrakcjami, jakie oferuje najmłodszym. Dodatkowo bardzo wygodną opcją wyjazdu z dzieckiem są tanie loty do Stambułu z kilku polskich miast, z Krakowa, Warszawy, Katowic, Gdańska, Łodzi i innych. 

Oto 10 atrakcji, które spodobają się dzieciom:

1. Miniaturk (Miniatürk)

Park Miniatur na otwartym powietrzu położony nad brzegiem Złotego Rogu. W Parku na przestrzeni 15.000m² znajduje się około 105 oryginalnych stambulskich, anatolijskich i otomańskich budowli i miejsc wykonanych w skali 1/25 oryginalnej wielkości. Powierzchnia całego Miniaturku jest równa 60.000m². Stambulski Park Miniatur uznany został za najmniejszy Park tego typu na świecie. Wizyta w Parku będzie wycieczką po historycznych miejscach Stambułu. Z pewnością przyniesie dużo frajdy dzieciom. Oprócz wystawy budowli na terenie obiektu znajdują się również plac zabaw, naturalnej wielkości szachownica oraz labirynt. Dla najmłodszych zbudowano też konia trojańskiego i zamek do zabawy. Park Miniatur otwarty jest codziennie od 9.00- 17.00. W okresie letnim nawet dłużej. W kasie biletowej można wypożyczyć za darmo przewodnik audio w wersji angielskiej. Więcej szczegółowych informacji na stronie muzeum.

2. TurkuaZoo Akvaryum

Akwarium publiczne w Stambule to nowej generacji akwarium morskie. Posiada 83 metrowy tunel oceaniczny, który jest najdłuższym tego typu tunelem podwodnym na świecie.

640px-Catfish_in_Turkuazoo,_Istanbul,_Turkey_(9606744672)
Źródło i fot. l0da_ralta

W TurkuaZoo Akvaryum pływa ok 15.000 morskich stworzeń, z uwzględnieniem płaszczek słodkowodnych, żółwia sępiego czy gigantycznych węgorzy, w 21 strefach tematycznych i 47 zbiornikach, które całkowicie wypełnia 5 milionów litrów wody. Stambulskie akwarium należy do największych na świecie oceanicznych zbiorników. Miejsce ciekawie zaprojektowane, które pozwoli poczuć się dzieciom i ich rodzicom jakby pływali na dnie oceanu.

Adres: Forum İstanbul Avm, Kocatepe Mah., Paşa Cad., 34045 Bayrampaşa  İstanbul

3. Istanbul Modern

Muzeum sztuki nowoczesnej to idealna opcja dla rodziców kochających sztukę, ale podróżujących z dziećmi. Najmłodsi może nie będą podziwiać stałej ani czasowej wystawy czy galerii fotografii, ale chętnie odwiedzą specjalnie przygotowaną interaktywną strefę dla dzieci wieku 6-12 lat. W sekcji dziecięcej organizowana jest zabawa połączona z nauką. Bardzo ciekawie przygotowane rozrywki wprowadzą twoje dziecko w świat sztuki. W każdy czwartek wejście do muzeum za darmo. Natomiast w poniedziałki muzeum jest zamknięte. Tu znajdziesz szczegółowe informacje na temat wizyty w Istanbul Modern.

4. Basilica Cistern (Yerebatan Sarayi)

Miejsce zwane zatopionym pałacem musi zainteresować młodszych i tych nieco starszych. Basilica Cistern to nic innego jak ogromne podziemne cysterny wody zawierające 336 marmurowych kolumn podtrzymujących dach. Dzieci będą zachwycone nieco przerażającym, a romantycznym dla rodziców, oświetleniem i kapiącą wszędzie wodą. Warto przejść wspólnie całą drogę do końca na podniesione platformy, aby nie przegapić dużych ryb i głowy Meduzy odwróconej do góry nogami. Najmłodsi będą zachwyceni wrzucaniem na szczęście monety do wody.

5. Rahmi M Koç Museum

Również na brzegu Złotego Rogu (Hasköy), znajduje się znakomita XIX-wieczna fabryka, która dziś jest siedzibą muzeum przemysłu, transportu i komunikacji Rahmi M Koç. Sam budynek jest wart odwiedzenia, ale dzieci będą szczególnie zadowolone mogąc wspiąć się na zabytkowe samochody, zasiąść w kokpicie prawdziwego samolotu, zwiedzić łódź podwodną i spróbować prawdziwych eksperymentów naukowych. W muzeum są dwie eleganckie restauracje z wyśmienitą kuchnią. Dodatkowe informacje odnośnie wystaw i godzin wstępu na stronie internetowej muzeum.

6. Wyspy Książęce

Dzieci będą się również świetnie bawić na Wyspach. Panuje tam całkowity zakaz ruchu kołowego, dlatego nasze pociechy mogą swobodnie się bawić i wdychać świeże powietrze. Dobrym pomysłem jest wynajęcie dorożki, dzięki której uda się zwiedzić całą wyspę albo rowerów na rodzinną wycieczkę. Można wybrać się na przyjemny spacer i podziwianie przyrody. Na Wyspach Książęcych znajduje się wiele knajpek i cukierni, by po intensywnym dniu zjeść pyszny posiłek i wybrać się na smaczne tureckie lody, które mają specyficzną, ciągnąca się strukturę. Najmłodsi z pewnością będą pod wrażeniem sprzedawców ubranych w specjalne stroje.

7. Rejs po Bosforze

Które dziecko nie lubi rejsów statkiem? Wycieczka po Bosforze to idealna opcja dla dzieci. Można usiąść na górnym pokładzie i karmić mewy, albo w razie niepogody zejść nieco niżej i przez szybę podziwiać uroki Stambułu. Istnieje wiele możliwości podróżowania po cieśninie, tańsze i krótsze rejsy promem z części europejskiej do azjatyckiej zajmują mniej więcej 20-30 minut. Natomiast 2 godzinny rejs po Bosforze wzdłuż głównych zabytków miasta aż do Morza Czarnego to droższa, ale ciekawsza turystycznie opcja. Podczas rejsu dowiemy się więcej na temat dzielnic Stambułu i jego zabytków, słuchając przewodnika.

8. Wieża Galata

Prawdopodobnie dzieci bardzo szybko zauważą na panoramie Stambułu 60-metrową wieżę Galata czy Złoty Róg. Mimo, iż widok nie jest tak istotny dla najmniejszych dzieci, to już wejście na dach wieży będzie dla nich atrakcją. Przejażdżka windą, a potem jeszcze wspinaczka po schodach zadowoli nawet najmłodszych turystów. Wieża Galata to możliwość oglądania panoramy Stambułu obracając się o 360 stopni. Widoki zapierają dech. Warto też odwiedzić znajdującą się w wieży restaurację i bar.

istanbul-376387_640

9. Zabytkowy tramwaj na Istiklal Caddesi

Istiklal Caddesi to najbardziej ruchliwy deptak w Stambule i główna ulica przy której znajduje się mnóstwo sklepów, sklepików, knajp i restauracji, cukierni z pysznym lokum i najlepszą chałwą oraz wiele więcej. Zatłoczona ulica Istiklal, gdzie życie toczy się 24 godziny na dobę, to coś więcej, to idealna trasa dla zabytkowego tramwaju. Przystanek początkowy znajduje się na placu Taksim, a końcowy tuż u wylotu alei. Dzieciaki będą pod wrażeniem przejażdżki tym czerwonym tramwajem, w którym nic się nie zmieniło od 1900 roku. Nawet konduktor przenosi się w czasie zakładając swój zabytkowy uniform. Zdecydowanie idealna atrakcja na każdą pogodę.

10. Wizyta w Muzeum Zabawek

Co dzieci lubią najbardziej? Oczywiście zabawki. Eksponaty muzealne w stambulskim Muzeum Zabawek złożone są z ponad czterech tysięcy zabawek z całego świata, z różnych okresów. Każdy pokój w muzeum został zaprojektowany w innej scenerii, gdzie można odnaleźć przedmioty i chwile z własnego utraconego dzieciństwa. Poza ciekawą wystawą Muzeum Zabawek w Stambule oferuje rozmaite warsztaty twórcze dla dzieci na tematy, takie jak ceramika, origami, mozaiki i marionetki. Z całą pewnością wizyta w tym muzeum będzie mile spędzonym czasem nie tylko dla naszych dzieci. Więcej informacji odnośnie muzeum tutaj.

.

Muzeum zabawek w Stambule
fot. Warmice01
źródło