36. Stambulski Festiwal Filmowy

W Stambule na początku kwietnia, w dniach 5 -15 odbędzie się 36. Festiwal Filmowy organizowany przez IKSV Stambulską Fundację Kultury i Sztuki.

W programie największego międzynarodowego festiwalu w Turcji zostanie zaprezentowanych i ocenionych wiele ciekawych, nowatorskich i niekiedy zaskakujących propozycji filmowych z Turcji i całego świata. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć 203 filmy 207 reżyserów z 61 krajów. Filmy zostaną pokazane w 21 kategoriach. Poza pokazami zaplanowano szereg spotkań z aktorami i twórcami, ciekawych koncertów i specjalnych wydarzeń w ramach festiwalu.

Po raz pierwszy organizatorzy przygotowali specjalny prezent dla studentów. Rozdanych zostanie 20 000 miejscówek na tygodniowe pokazy za symboliczną 1 TL.

Ponadto zostanie przyznanych 5 nagród honorowych dla tureckich postaci kina. Jednego z najbardziej produktywnych i rozpoznawanych scenarzystów w Turcji – Barış Pirhasan , delikatnej, naturalnej i charakterystycznej aktorki tureckich filmów – Selmy Güneri , cenionego aktora filmowego i teatralnego – Macit‚a Koper‚a oraz nowatorskiego i nagradzanego operatora – Çetin‚a Tunca.

Honorowym gościem międzynarodowego festiwalu filmowego w Stambule będzie brytyjski aktor Ian McKellen, znany z takich produkcji jak: Richard III, Lord of the Rings, and X-Men. Aktor otrzyma honorową nagrodę festiwalu podczas ceremonii otwarcia, 4 kwietnia w Beyoğlu w kinie Atlas i Rexx.

W sekcji międzynarodowej w konkursie o Złotego Tulipana wystartuje 13 filmów z 11 krajów. Zwycięzca odbierze swoją nagrodę 14 kwietnia.

36. Stambulski Festiwal Filmowy będzie bardzo ciekawym wydarzeniem. Przebywając w tym czasie w Turcji warto wybrać się na kilka pokazów. Prezentowane filmy nie zawsze będą dostępne dla polskich widzów, co stanowi dodatkowy bonus dla miłośników kina.

Filmy pokazywane na 36. Stambulskim Festiwalu Filmowym źródło: http://film.iksv.org/en
Filmy pokazywane na 36. Stambulskim Festiwalu Filmowym
źródło: http://film.iksv.org/en

Bilety festiwalowe są w sprzedaży od 25 marca. Do nabycia w kasie kina Atlas i Rexx, w Beyoğlu.

Dodatkowe informacje odnośnie wydarzenia można sprawdzić na stronie internetowej.

Rezerwuj bilety lotnicze do Stambułu i zobacz najciekawsze wydarzenia festiwalu w czasie swojej podroży do Turcji.