Alternatywne atrakcje Stambułu – czyli co, oprócz meczetów jest ciekawego w mieście?

Stambuł jest niesamowity o każdej porze roku, ale nam zdecydowanie łatwiej jest podziwiać uroki miasta jesienią albo wiosną, gdy temperatury powietrza są nieco niższe. Warto dlatego zaplanować wypad do Turcji trochę wcześniej i poszukać dogodnych tanich lotów do Stambułu. Miasto oferuje piękne i rozpoznawalne zabytki i dużo więcej…

Festiwale w Stambule

Jazz Festival
Jazz Festival

Stambuł to nie tylko zabytki i pyszna kuchnia, to również rozbudowane życie kulturalne. W samej metropolii w ciągu roku organizowanych jest niezliczona liczba festiwali muzycznych, które ściągają wielu miłośników ze Stambułu, całej Turcji, ale też zagranicznych gości i uczestników.

Do listy najbardziej znanych festiwali możemy śmiało zaliczyć: Garanti Jazz Green Festival- jeden z największych jazzowych festiwali w Turcji. Organizowany od 18 lat.; Quattro Music Festival- to coś dla miłośników muzyki elektronicznej; Sound of Peace Festival, Akbank Jazz Festival- zdecydowanie najbardziej znany festiwal muzyki jazzowej. Na przełomie października i listopada’14 odbyła się jego 24 edycja; Rock Off Festival- nieliczny przedstawiciel dobrego rocka; Electronic Music Festival, Isle of Dreams- festiwal muzyki elektronicznej z najlepszymi Dj’ami na świecie; One Love Festival- czyli elektroniczna muzyka taneczna w najlepszym wydaniu czy Minipax Festival, zdecydowanie najmłodszy festiwal w Stambule, który skupia fanów muzyki elektronicznej. Organizowany jest na plaży Kilyos. Bez wątpienia połączenie morza, piasku i dobrej muzyki jest idealną rozrywką na czerwcową 18-godzinna imprezę. Znajdzie się też coś dla wielbicieli zakupów, czyli Shopping Festival. Od 2011 roku w czerwcu organizowany jest festiwal zakupów, kiedy uczestnicy mogą kupować ubrania, dodatki czy kosmetyki w specjalnych cenach. Cieszy się on dużym zainteresowaniem.

Bazary

Dla miłośników antyków i staroci Stambuł oferuje bardzo wiele, choćby sklepiki i targowiska. Najlepiej zaopatrzonym w tego rodzaju przedmioty jest Bomonti Antiques Bazaar w Feriköy. Znajduje się pod adresem: Lala Şahin Sk. Feriköy, Istanbul. To idealne miejsce na przechadzkę i uchwycenie ciekawych kadrów, ale też niezapomniane zakupy. Warto odwiedzić także bazar z przyprawami zwanym Egipskim Bazarem. Tutaj zakupy robią sami mieszkańcy, gdyż większość turystów odwiedza tylko Wielki Bazar.
Bazar egipski oferuje nam prawie wszystko, choć słynie przede wszystkim z niezliczonej oferty na przyprawy z całego świata. Atmosfera i aromaty unoszące się wokół dodają naszej wycieczce więcej orientu i przygody. Powierzchnia bazaru jest ogromna, po pierwsze łatwo się zgubić pośród setek uliczek, a po drugie nie sposób zwiedzić całości, co i tak zwykle zajmuje cały dzień. Idąc w górę możemy dojść do Wielkiego Bazaru.

Umieszczony w krytym, zdobionym budynku przyciąga turystów architekturą, zapachem, pięknymi wyrobami z biżuterii, skóry, rękodziełem, ceramiką, ręcznie tkanymi dywanami, przyprawami, słodkościami czy najlepszymi markami. Możemy tam usiąść w jednej z kafejek i zjeść lunch albo napić się pysznej tureckiej kawy. Bazary są niesamowite, ale też warto poduczyć się targowania, gdyż jest to nieodłączny element tureckiej kultury.

Wycieczka statkiem po Bosforze

Jedną z ciekawszych propozycji zwiedzania Stambułu jest wycieczka statkiem po Bosforze. Podczas prawie dwugodzinnego rejsu możemy delektować się pyszną herbatą i podziwiać najpiękniejsze budowle położone  po obu stronach miasta. Dlatego warto przyjść nieco wcześniej, by zająć najlepsze miejsca.

Cały czas w megafonie słychać angielskiego lektora, który opowiada o poszczególnych zabytkach. Podczas wycieczki podziwiać możemy m. in. bizantyjskie mury Konstantynopola, dzielnicę żydowską Balat, Złoty Róg i most bosforski, Bazar Egipski, meczet Rustema Paszy, a także wzgórze çamlıca czy pałac Dolmabahce. Rejsy odpływają co godzinę. Koszt to ok. 15 TL, aczkolwiek wszystko zależy od długości rejsu i trasy jaką wybierzemy. Widoki są warte zainwestowania tej sumy. Dokładny opis rejsu znajdziecie tutaj.

Rejsy po Bosforze
Rejsy po Bosforze

Dzień na przedmieściach Stambułu

Alternatywne atrakcje Stambułu to także przedmieścia miasta, gdzie tempo życia jest nieco wolniejsze, a przyroda wydaje się być bardziej okazała. Takim właśnie miejscem jest Anadolu Kavağı – miała wioska położona nad brzegiem morza, w miejscu, gdzie Stambuł styka się Morzem Czarnym.

Anadolu Kavağı
Anadolu Kavağı, fot. Eloquent Light, CC BY-ND 2.0

Miejscowość słynie z historycznych zabytków, rybnych knajp i sklepików z pamiątkami. Można tam dopłynąć łodzią z Eminonu i Kadıköy lub przejechać samochodem przez most Fatih Sultan Mehmet. Wtedy warto zatrzymać się na wzgórzu Yuşa i odwiedzić meczet oraz grób. Wierzy się, że tym, którzy staną na tej najwyższej górze w Stambule ziszczą się marzenia. Nie zapomnijmy również wybrać się na spacer po Sekretnym Ogrodzie, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać Stambuł z niemalże najwyższego punktu.
Największą atrakcją Anadolu Kavağı jest zamek Yoros z 1190 roku. Znajduje się na wzgórzu, na które możemy się dostać podczas 20-minutowego spaceru. Po drodze skuśmy się na przerwę w Ogrodzie Herbacianym Yoros. Widok jest tak niesamowity, że warto się pomęczyć. Podziwiać można przepiękną zieleń przyrody i miejsce, gdzie łączą się Morze Marmara z Morzem Czarnym. Coś niesamowitego. Po zwiedzaniu czas zasmakować tamtejszych restauracji.
Najpopularniejsza jest Ismail’in Yeri czyli miejsce Ismail. Słynie z przepysznych owoców morza, doskonałych muli i kalmarów. Na koniec naszej wycieczki trzeba wypić wodę z fontanny Kumdöken, co ma zapewnić zdrowie i szczęście na długie lata.

fot. https://flic.kr/p/9YC8ue, CC BY-ND 2.0
Miejsce, gdzie łączy się Morze Marmara z Morzem Czarnym/ fot. The meeting point, CC BY-ND 2.0

Łaźnia turecka

Wizyta w tureckiej łaźni należy do najbardziej relaksujących atrakcji miasta. Pięknie zachowane wnętrza, zapach olejków i kadzideł, gorąca woda oraz specjalny masaż. To, co z pewnością pozostaje niezmienne od wieków, to oddzielne strefy dla kobiet i mężczyzn.
Hammam, bo tak nazywana jest łaźnia parowa w Turcji, składa się z kilku części. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się podgrzewana podłoga, gdzie jest trochę jak w saunie – parno i duszno. Na jakiś czas kładziemy się tu na marmurowym podeście zwanym gobek tasi, kiedy pozwalamy naszemu ciału się zrelaksować, wypocić, a na koniec myjemy je gąbką. Po wstępnych zabiegach przechodzimy na odprężający masaż. Na tym kończy się nasza kąpiel. W kolejnym pomieszczeniu spłukujemy z siebie wszystkie olejki, zakładamy chustę i przemieszczamy się do szatni albo prywatnej kabiny. Zostajemy tam przez jakiś czas, relaksując się na drewnianych ławach i pozwalając ciału wrócić do normalnej temperatury i powietrza. Wykupując wstęp do hammamu mamy do wyboru kilka wariantów: kąpiel (banyo) solo, kąpiel z myciem przez drugą osobę (kese lub kose) i kąpiel z masażem (masaj). Wszystkie opcje są w cenniku, oczywiście najdroższy jest ostatni, czyli tzw. komplet: banyo, kese i masaj. Warto jednak zainwestować w ten pakiet, gdyż nieczęsto zdarza nam się korzystać z tak niesamowitej kąpieli.

Hammam
Hammam

To tylko kilka z niezapomnianych atrakcji tureckiej metropolii! Sprawdź połączenia do Stambułu, kup bilety na tanie loty do Stambułu z Polski i odkryj miasto na własną rękę 🙂