Azjatycka część Stambułu, czyli co jest ciekawego do odkrycia po drugiej stronie Bosforu

Turyści odwiedzający Stambuł niejednokrotnie zwiedzają wyłącznie europejską stronę miasta, mając przekonanie, że przeprawa na drugą stronę to długa i skomplikowana kwestia nie warta działania. Nic bardziej mylnego. Zresztą kto z nas odpuści okazję znalezienia się na innym kontynencie w tak łatwy sposób? Dojazd do dzielnic położonych nad brzegiem Bosforu zajmuje kilkanaście minut promem albo kilka minut kolejką Marmaray. Po drugiej stronie zobaczymy trochę inny Stambuł, intrygujący i kolorowy. Bez wieżowców i znakomitych zabytków. Z większą ilością zieleni. Warto zaplanować jeden, dwa dni na wycieczkę do azjatyckiej części Stambułu. Albo od razu kupić bilety lotnicze do Stambułu na lotnisko Sabiha-Gökçen, położone w nieeuropejskiej części metropolii.

Üsküdar

Zdecydowanie najbardziej zaludniony dystrykt całej metropolii. Stara i zabytkowa dzielnica z pięknymi parkami i niezliczoną liczbą meczetów. Wszystkie przepiękne i skrywające historię.

Üsküdar fot. Scott Dexter https://flic.kr/p/byfEBQ
Üsküdar fot. Scott Dexter

W dzielnicy Üsküdar znajdziemy chociażby Stary Meczet Matki Sułtana czyli Atik Valide Camii. Został zaprojektowany przez Mimara Sinana. Zresztą jak większość meczetów z czasów imperium. Wybudowany w 1583 r. dla matki sułtana Murata III i żony sułtana Selima II-Nur-Banu.
Idąc ulicą Hakimiyeti Milliye Caddesi, w kierunku Bosforu, mijamy meczet Karadavud Paşa Camii, wybudowany w 1495r. Kolejnym ważnym budynkiem jest usytuowany w pobliżu budynek Mimar Sinan Çarşisi, zaprojektowany w 1583 r. Początkowo pełnił rolę hamamu. Gdy po latach popadł w ruinę, został odbudowany w 1966 r. jako bazar. Jest dziś o połowę mniejszy od pierwotnego projektu.

Naprzeciw bazaru, przechodząc na drugą stronę ulicy możemy podziwiać duży meczet Yeni Valide Camii, wybudowany w 1710 r. przez Emetullah Rabia Gülnuş, żonę sułtana Mehmeda IV i matkę Mustafy II i Ahmeda III.

Podążając w stronę cieśniny, tuż nad brzegiem Bosforu dostrzeżemy jeden z najciekawszych meczetów w Stambule, meczet wezyra Şemsi Paşa Camii. Jest kolejnym dziełem Mimara Sinana, nadwornego osmańskiego architekta z 1580 r. Meczet jest bardzo mały, ale jego położenie sprawia, że jest niezwykle atrakcyjny. Şemsi Paşa Camii jest o wiele mniejszy niż najbardziej znane meczety dzielnicy Sultanahmet, ale za to jest bardzo ciekawy i prawdziwy. Odwiedzają głównie mieszkańcy, prawie żadni turyści. Nieopodal usytuowane są także meczety – Yeni Valide oraz niezwykły Mihrimah Sultan.

Mihrimah Sultan Camii fot. davidbenito  https://flic.kr/p/6ndPGj
Mihrimah Sultan Camii fot. davidbenito 

Camlica Hill

Wzgórze Camlica, znajduje się na dwóch z siedmiu wzgórz miasta na wysokości 268 m n.p.m. Dzieli się na małą i dużą Camlica. Widok stamtąd jest niesamowity, to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania panoramy Stambułu i Złotego Rogu, najlepiej po zmroku. Na szczycie prosperuje urokliwa herbaciarnia, gdzie można zamówić przepyszne tureckie słodkości i napoje, by przez niemalże całe popołudnie podziwiać widoki. Dodatkowo całe wzgórze porastają pinie i jodły.

widok na most ze wzgórza Camlica fot. halbag https://flic.kr/p/cyXQW7
widok na most ze wzgórza Camlica fot. halbag

Wieża Kiz Kulesi

Nazywana również ‚wieżą Panny’ albo ‚wyspą Leandra’. Obecnie latarnia morska pełni funkcję stacji kontroli ruchu po Bosforze oraz uroczej kawiarni i restauracji. Wieża Kiz Kulesi to ciekawostka dla fanów agenta 007. Niektóre sceny do filmu James Bond, Świat to za mało! kręcono właśnie tutaj. Kiedyś wieża pełniła rolę strażnicy, skąd obserwowano nadpływających Persów. Jest także legenda związana z tym miejscem. O niej tu przeczytasz więcej.

Kiz Kulesi
Kiz Kulesi

 

Kadıköy

Nazwa dzielnicy oznacza ‚wieś sędziego’. Dawniej była to dzielnica mieszkalna dla Ormian, Turków, Greków i Żydów. Dlatego do dziś pozostały tu kościoły, synagogi i cerkwie.

Z Kadıköy roztacza się niezwykły widok na europejską część miasta. Azjatycka strona nie skrywa tylu zabytków, co europejska, ale nie można się tu nudzić i nadal jest wiele do zobaczenia.

panorama Kadikoy
panorama Kadikoy

Węzeł komunikacyjny

Po przypłynięciu do Kadıköy pierwszym miejscem, które zobaczymy jest terminal autobusowy. Z tego punktu możemy udać się w podróż nie tylko po azjatyckich dzielnicach Stambułu, ale też odleglejszych miejscowościach. Nieopodal znajduje się przystań, na którą kilkanaście razy dziennie przybijają promy z europejskiej części miasta oraz pozostałych zakątków. Warto czekając na prom przyjrzeć się architekturze przystani i pięknym zdobieniom. Dystrykt Kadıköy jest doskonałym miejscem wypadowym do różnych dzielnic i odległych wysp.

Niedaleko terminalu autobusowego, przy nabrzeżu znajduje się największy w Stambule dworzec kolejowy Haydarpasa. Budynek ma ponad 100 lat. Został zbudowany na  fundamentach drewnianych słupów, które utrzymują konstrukcję na grząskim podłożu. Budynek zaprojektowany przez niemieckich architektów Otto Ritter i Helmutha Cuno w stylu neoklasycystycznym, z licznymi balkonami, pilastrami i gzymsami. Fasada wyłożona została piaskowcem. Natomiast wnętrze dworca zdobią girlandy i liściaste kartusze. Uroczyste otwarcie dworca miało miejsce w drugiej połowie 1908 roku. Do wejścia dworca prowadzą marmurowe schody. W środku dworca możemy zakupić bilet w jednej z kas, odwiedzić  kioski i sklepiki oraz dworcową knajpkę z jedzeniem. Dworzec kolejowy to ostatni przystanek dla pociągów przybywających do miasta z całej Turcji, ale i krajów bliskiego wschodu. Przybywają tu miedzy innymi podróżni z Iranu czy Syrii.

Dworzec kolejowy Hydarpasa fot. shankar s. https://flic.kr/p/qiGfam
Dworzec kolejowy Hydarpasa fot. shankar s.

Promenada nad brzegiem Bosforu

Kadıköy leży po drugiej stronie cieśniny i z jego nabrzeża rozciąga się niesamowity widok na zabytkową dzielnicę Sultanahmet i największe zabytki miasta. Spacerując promenadą wzdłuż ulicy Moda Caddesi możemy cieszyć się bryzą i niezwykłym widokiem na Bosfor, drugi kontynent i pływające po cieśninie statki, promy czy tankowce.  Promenada to idealne miejsce na spacery o każdej porze dnia, gimnastykę czy piknik w jednym z nadmorskich parków. Gdy oddalimy się dość daleko od przystani i portu w Kadıköy dotrzemy do uroczej kawiarni i licznych knajpek, które gwarantują piękne widoki i pyszne jedzenie. Nie będziecie żałować. Podczas spaceru możemy podziwiać także starsze, zabytkowe oraz bardziej nowoczesne apartamenty. Mieszkańcy dzielnicy każdego dnia budzą się i zasypiają w towarzystwie niezapomnianej panoramy Bosforu.  W drodze powrotnej możemy zagubić się pośród uliczek dzielnicy, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać budynki, roślinność i wszędobylskie tureckie koty. Wygrzewają się na zaparkowanych samochodach i schodach pobliskich domów. Uliczki Kadıköy są kręte i jest ich mnóstwo, można tak błądzić cały dzień odwiedzając sklepiki, vintage shopy,teatry, urocze knajpki czy bazar ulokowany  w pobliżu poczty i przystani. Warto jednak zarezerwować sobie wieczór w ciekawych knajpach, których jest mnóstwo w całej dzielnicy. Niektóre bardziej zwyczajne, a inne, ukryte, ale warte odwiedzenia. Tak klimatycznych pubów nie spotkamy w Polsce.

Wycieczka do Kadikoy fot. Guilhem Vellut https://flic.kr/p/dFmKsA
fot. Guilhem Vellut

Wygodna baza wypadowa

Dzielnica Kadıköy to także mnóstwo hosteli, hoteli i apartamentów do wynajęcia. Warto się zastanowić nad zamieszkaniem podczas pobytu po azjatyckiej stronie, która oferuje zdecydowanie inny klimat niż część europejska. Tutaj ludzie są nieco inni, ma się wrażenie, że właśnie w azjatyckiej części poznajemy bardziej prawdziwy Stambuł.  Mimo, iż ta część uważana jest za konserwatywną stronę Stambułu, to zachowanie i mentalność oraz sposób bycia mieszkańców jest całkiem swobodny. Ma się wrażenie, że tutaj spotykamy wiele skrajności i każda z nich ma swoje miejsce. Ponadto niektóre z lotów do Stambułu kierowane są na lotnisko Sabiha Gokcen, wtedy też dojazd jest krótszy i łatwiejszy. Można bezpośrednio z terminalu wybrać szybki autobus Havatas. Bilet kosztuje 9 lir,drugi kierowca chodzi po autokarze i sprzedaje bilety w trakcie podróży. Dojazd zajmuje około 40 minut, warto jednak pamiętać, że Stambuł to miasto, które całą dobę stoi w korkach. Również na autostradach, a one właśnie prowadzą do lotniska. Dlatego doliczmy dodatkowy czas na podróż powrotną.

Fanów piłki nożnej w dzielnicy Kadıköy czeka dodatkowa atrakcja. Tutaj mieści się siedziba klubu Fenerbahçe wraz ze stadionem Şükrü Saracoğlu.