Co zjeść w mieście, czyli streetfood w Stambule

O Stambule nie da się mówić nie wspominając o cudownym jedzeniu, jakie znajdziemy tutaj nie tylko w restauracjach, ale i na ulicznych straganach. Poznaj najlepsze dania tureckiego streetfood’u, by móc się nimi cieszyć podczas zwiedzania miasta!

Streetfood

Złoty róg obfitości kulinarnej jest trudnym tematem do opisania – jak mówią, o gustach się nie rozmawia, jednak warto spróbować dań nawet jeśli nie jesteśmy przekonani do odmienności kulinarnej. Sekretem Stambułu jest fakt, że cuda dla naszego podniebienia nie sprawią, że portfel zacznie ziać pustką – rozmaite stragany oferują różnorodne dania – tanie i przede wszystkim warte spróbowania! Mając już wykupione bilety lotnicze do Stambułu dobrze jest przygotować sobie listę polecanego jedzenia i przekąsek. Oto 5 propozycji, których nie można ominąć:

1. Królewski Simit

Cudowny zapach simitu skusi każdego! Świeżo wypieczony i zanurzony w melasie i sezamie bajgiel uzupełni każdy poranek i przywoła uśmiech na twarzy. Simit można dostać praktycznie na każdym rogu ulicy – poza zwykłymi sklepami znajdziecie go na małych obwoźnych straganach. Niezjedzone kawałki można wykorzystać jako wabik na mewy 😉

Simit

2.  Lahmacun

Czy uznać go za turecki odpowiednik pizzy? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć samemu po spróbowaniu. Lahmacun to prosty posiłek składający się z cienkiego ciasta i mięsa mielonego z cebulką i papryką. Podawany na gorąco, posypany pietruszką i skropiony cytryną stanowi przyjemne i szybkie danie. Jedne z lepszych Lahmacun zjeść można w Borsam Taş Fırın w Kadikoy i Halil Lahmacun.

Lahmacun

3. Wielobarwny Dürüm

Danie dla szukających różnorodności smaków. Dlaczego? Bo dürüm dostać można wołowe, jak i drobiowe, serowe, czy wegetariańskie. Idealny na obiad, odpędzi głód na długi czas. Posiłek ten serwowany jest zarówno w ulicznych knajpach, jak i renomowanych restauracjach, co świadczy o możliwościach i walorach dürüm. Podczas zwiedzania  Stambułu udaj się do Bambi na Placu Taksim – w połączeniu z tutejszą lemoniadą zapewni Ci miłe doznania kulinarne o dowolnej porze dnia! Durum
 

4.  Szybki Börek

Można go znaleźć zarówno jako w piekarniach jak i pizzeriach jest smaczną zakąską w ciągu dnia – jako alternatywa dla kanapek dobrze smakuje z serem między warstwami ciasta, jak z innymi dodatkami 🙂 Idealnie sprawdzi się dla osób poszukujących tanich alternatyw posiłków w restauracjach – jest dobry i kosztuje mało.

Borek

5. Nie taka zwykła kanapka, czyli Balık-ekmek

Balık-ekmek to rybna kanapka, której musicie spróbować! Dosłownie „rybny chleb” jest bardzo smaczną alternatywą szybkich przekąsek w ciągu dnia. Łatwo go dostać na straganach na nadbrzeżu Karaköy i Eminönü, małe stoiska rozpoznać można po wypisanej na szyldach nazwie kanapki. Balık-ekmek kosztuje około 5 TRY, czyli w zaokrągleniu 7 PLN.

Balik-ekmek

Cudownych i wartych spróbowania dań w Stambule jest o wiele więcej, nie wspominając o różnorodności komponujących się z nimi napojów. Jakie jest Wasze ulubione tureckie danie? Jesteśmy bardzo ciekawi! A najważniejsze porady na temat lotów do Stambułu zebraliśmy na dedykowanej stronie loty do Stambułu.