Dzielnica Eyüp

Eyüp – dystrykt, nazywany ‚nowym miastem’ w Stambule, znajduje się już poza dawnymi murami miasta. Dzielnica uznawana jest za najświętszą część miasta i miejsce pielgrzymek wiernych odwiedzających meczet i grób proroka Eyüpa.

Dzielnica jest oddalona około 6 km od Eminönü i mostu Galata. Co sprawia, że jest ona mniej popularna wśród przyjezdnych turystów. Zwykle brakuje czasu na wycieczkę do tak oddalonej dzielnicy. Dotrzeć tam możemy udając się na koniec Haliç, zatoki Złoty Róg.

Dzielnica Eyüp
fot. Jes Aguado https://flic.kr/p/fxVtDL CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Dzielnica Eyüp

Dzielnica nosi swą nazwę od imienia proroka Ayyuba al-Ansaria, patrona Stambułu, zwanego przez Turków Eyüpem. Był najbliższym towarzyszem proroka Mahometa. Stąd jego świętość i pielgrzymki do miejsca spoczynku. Zginął w VII wieku podczas ataku Arabów na miasto. Wielu wierzących Turków nie stać na wyprawę do Mekki, dlatego modlitwa przy sarkofagu proroka Eyüpa pozwala im zaspokoić swoje religijne powinności.

Słynny Meczet Eyüp Camii znajduje się na gwarnym placu Eyüp Meydani. Meczet należy do dziesięciu najświętszych miejsc w islamie.

Meczet Eyüp Camii
Photo credit: cafenut via Visualhunt.com / CC BY-NC-SA

Meczet i grobowiec odwiedza wielu mieszkańców i pielgrzymów, dlatego warto przygotować się na oczekiwanie w kolejce, by móc zobaczyć i podziwiać bogato zdobiony grobowiec. Jego fasada zdobiona jest kolorowymi płytkami i ornamentami oraz cytatami z Koranu. W mauzoleum znajduje się także tzw. okno próśb, przysłonięte złotą metalową kratą, przez którą można dojrzeć sarkofag proroka Eyüpa i pomodlić się chwilę. Mozaiki zdobiące grobowiec pochodzą z różnych epok historycznych.

Meczet Eyüp Camii
Photo credit: cafenut via VisualHunt.com / CC BY-NC-SA

Zbocze w pobliżu meczetu to obecnie cmentarz, gdzie pochowani zostali zasłużeni dla Imperium osmańskiego wezyrowie i paszowie. Ich okazałe groby wyróżniają się pośród całości. Dzielnica Eyüp oferuje nie tylko interesujące  meczety, mauzolea i grobowce, ale także piękne przykłady osmańskiej architektury – urokliwe drewniane domy.

Panorama Stambułu

W okolicy, na wzgórzu Pierre Loti, warto odwiedzić również słynną kawiarnię Pierre Loti Café. Nazwa pochodzi od imienia francuskiego poety i pasjonata tureckiej kultury. Jego prawdziwe nazwisko to Julien Viaud, ale swoje dzieła pisał pod pseudonimem Pierre Loti. Najbardziej znanym dziełem pisarza jest Aziyade. 

Kawiarnia nawiązuje do miejsc inspirujących Lotiego w czasach jego pobytu w Stambule. Dziś jest to nieco nowocześniejsze miejsce, ale zachowało ducha starych czasów. Ciekawostką są stroje kelnerów nawiązujące do mody z końca XIX wieku.

Cmentarz Eyup na wzgórzu
Cmentarz Eyup na wzgórzu  fot. Daniel Cruz Valle  https://flic.kr/p/n6RKw6CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Popijając pyszną turecką herbatę w kawiarni Pierre Loti lub na tarasie widokowym możemy cieszyć się niezwykłą panoramą miasta.

Dla ułatwienia wizyty w Pierre Loti Café (Piyer Loti Kahvesi) sprawdźcie wcześniej adres i godziny otwarcia. Standardowo kawiarnia czynna jest codziennie od 08:00 do północy.
Kawiarnia mieści się przy ulicy Gümüşsuyu Karyağdı Sokak, Eyüp. Tel: +90 212 581 26 96. Płatność wyłącznie gotówką.

Jak dotrzeć do Eyüp i Pierre Loti Cafe?

Oczywiście dzielnica Eyüp nie jest najbliżej położonym punktem w mieście, jednak dla amatorów stambulskiej panoramy i tureckiej historii to dobry pretekst do wycieczki w nieco bardziej oddalone rejony urokliwego Stambułu.

Wyjeżdżając z Eminönü możemy wybrać autobus numer np. 36 CE, 44B, 39, 55T lub 99A, 99, albo wziąć taksówkę do Meczetu Eyüpa. Do dzielnicy dopływają również wodne tramwaje, ale statek kursuje co godzinę. Po zwiedzeniu meczetu i okolicy warto wjechać na wzgórze. Oczywiście można kontynuować podróż taksówką, by zobaczyć panoramę miasta, ale zdecydowanie ciekawiej i taniej będzie wspiąć się na wzgórze aleją pośród cmentarzy albo wjechać kolejką na górę.

Herbata w Pierre Loti Cafe
Herbata w Pierre Loti Cafe fot. Daniel Cruz Valle https://flic.kr/p/n6RCdF CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dzielnica Eyüp to zaledwie jedna z propozycji Stambułu. Wykorzystaj swój najbliższy urlop na niezapomnianą wycieczkę do Turcji wybierając loty z Warszawy do Stambułu lub z innego polskiego miasta 🙂