Dzielnice europejskiego Stambułu

Każdy, kto w Stambule ląduje pierwszy raz w życiu, powinien w pierwszej kolejności zajrzeć do europejskich dzielnic Stambułu. Zresztą – nie powinien – musi! To tak, jak mniej więcej Stare Miasto w większości czołowych polskich miast. Wielu turystów odwiedzając turecką metropolię, nawet nie rusza się poza europejską część miasta – bowiem to właśnie tutaj znajduje się historyczne centrum. Dzielnice europejskiego Stambułu to swoista mozaika, z czego każda ma co innego do zaoferowania. Jest ich przynajmniej kilkanaście. My skupimy się na tych najważniejszych i zarazem najbardziej godnych uwagi. Zatem zaczynamy…

Dzielnice europejskiego Stambułu.

Sultanahmet jest swoistym sercem miasta, do którego w pierwszej kolejności należy skierować swoje pierwsze kroki. Sultanahmet jest bardzo dobrze połączony z resztą Stambułu. Znajduje się tu dogodna sieć tramwajowa. Poza tym ulice są relatywnie wolne od korków i ogromnego samochodowego ruchu w porównaniu do reszty miasta – spokojnie możecie więc dojechać tu taksówką i zwiedzić wszystkie „perełki” na piechotę.

Ta historyczna część przepełniona jest najsłynniejszymi, wartymi zobaczenia meczetami, takimi jak Hagia Sofia czy  Błękitny Meczet, pałacami (m.in.Topkapı Sarayı) i przylegającym do niego parkiem Gülhane, Hipodromem czy Cysterną Bazylikową wraz z Wielkim Bazarem na czele.

Błękitny Meczet w historycznej dzielnicy Sultanahmet, zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I meczet w Stambule, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji.
Błękitny Meczet zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I meczet w Stambule, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. „klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji.

Plac Taksim i jego zabytkowe tramwaje.

Dla poszukiwaczy nowoczesnego oblicza Stambułu warty uwagi jest Plac Taksim Meydanı. W jego centralnej części ustawiony jest Pomnik Republiki. Turyści na ogół docierają tu idąc ze strony İstiklal Caddesi. To jedna z najbardziej rozsławionych ulic miasta. Wzdłuż trzykilometrowego deptaku można napotkać ekskluzywne sklepy czy butiki, a także ładne budynki, m.in. neoklasycystyczne czy neogotyckie. Tutaj też najbardziej czuć powiew zachodniej Europy. Dodatkową atrakcją deptaku jest kursujący tu zabytkowy tramwaj.

Jeżeli chcecie złapać nieco oddechu od zgiełku miasta, koniecznie wypłyńcie w rejs po Bosforze. Stambulskie promy to nieodłączny element kultury i historii miasta. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ”Stambuł, dzień trzeci: Rejs statkiem po Bosforze i nie tylko…”

Plac Taksim- europejska dzielnica z zabytkowymi tramwajami
Taksim z zabytkowymi tramwajami- jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stambułu

Beşiktaş, Ortaköy, czyli na północ od centrum Stambułu.

Nie możecie zapomnieć również o europejskiej dzielnicy Beşiktaş z Pałacem Dolmabahçe. Z Pałacu rozciąga się widok na Cieśninę Bosfor. Możecie do niego dojechać wsiadając w autobus miejski w dzielnicy Karaköy jadący w kierunku dzielnicy Beşıktaş. Nazwa Pałacu oznacza „Pełny Ogród” i rzeczywiście jest on położony wśród ogrodów. Dają one odrobinę cienia i wytchnienia w upalne dni. Nie możecie też pominąć usytuowanej na południowym wschodzie od Placu Taksim i dzielnicy Beşıktaş, Wieży Galata(Galata Kulesi). Łączna jej wysokość to 63 m, która za czasów osmańskich spełniała funkcję więzienia. Obecnie są w niej restauracje i sklepy z pamiątkami. Jest to także punkt widokowy.

Na północy wschód od dzielnicy Beşiktaş rozciąga się równie unikatowa część Stambułu, mianowicie dzielnica Ortaköy z przepięknym meczetem o tej samej nazwie. Wybudowany został w stylu neobarokowym. Posiada duże okna, dwa minarety z pojedynczymi balkonami, ściany wykonane są z białego kamienia a kopuła jest wyłożona różową mozaiką.

Jednak stambulska dzielnica Ortaköy to nie tylko meczet. To również wspaniała wielokulturowa dzielnica z tętniącym życiem rynkiem, niezliczonymi restauracjami, kawiarniami i barami.

Meczet Ortaköy po europejskiej stronie Stambułu
Meczet Ortaköy na na nabrzeżu o tej samej nazwie w stylu neobarokowym

 

Podczas planowania podróży do Turcji odwiedźcie zakładkę tanie loty do Stambułu, zarezerwujcie odpowiadający termin podróży i cieszcie się urokami tego magicznego miasta!

Oprócz europejskiej strefy miasta, zachęcamy do wybrania się na stronę azjatycką, która ma równie wiele do zaoferowania! Więcej na ten temat znajdziecie tutaj….