Fatih, Balat i Fener – historyczne dzielnice Stambułu

Dzielnica Fatih, Balat i Fener to jedne z najbardziej fascynujących, charakterystycznych dzielnic miasta. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego. Niestety zaledwie 1 % turystów odwiedzających Stambuł odwiedza te dzielnice, czyż to nie dziwne? Co stoi za tak małym zainteresowaniem i chęcią poznania kolorowych obszarów miasta? Być może to słaba reklama i promocja, lub też ignorancja.

Wizyta w omawianych dzielnicach to podstawa do zrozumienia historii, burzliwych dziejów i kultury Stambułu. Tutaj różne religie i społeczności funkcjonowały obok siebie i oddziaływały wzajemnie na codzienność, politykę i wszystkie społeczne aspekty.

Dzielnice Fener i Balat znajdują się poza murami miasta, na zachód od Eminionu z widokiem na Złoty Róg. Ze względu na swoje położenie z dala od utartej turystycznej ścieżki znalezienie drogi do Fener jest nieco skomplikowane, gdyż łatwo zgubić wyznaczoną trasę podczas tysiąca uliczek i domów, które musimy minąć po drodze.

Fatih najbardziej konserwatywną dzielnicą miasta

Fatih uznawany jest za najbardziej konserwatywną dzielnicę miasta. Tutaj możemy zwiedzić kompleks Meczetu Fatih. Dzisiaj dzielnicę zamieszkują głównie imigranci ze wschodniej Anatolii, respektujący religię i tradycję oraz regionalne kuchnie. Stąd też postrzeganie Fatih za gastronomiczne serce Stambułu. W okolicznych restauracjach i tawernach trzeba skosztować prawdziwych smaków tureckiej kuchni w bardzo dobrej jakości i niewygórowanych cenach. Wszystkie rodzaje kebabów, pide, sarmy, kofte, etc.

Spacerując po Fatih warto zajrzeć do bizantyjskiego monastyru – meczetu Zeyrek, czyli drugiego największego obiektu po Hagia Sophia z tamtych czasów. Okolice Zeyrek to piękna 200-letnia architektura starych ottomańskich drewnianych domów, które przyciągają wzrok zwiedzających już z kilkudziesięciu metrów. Architektura i kolory zachwycają, dlatego też uważane są za jedno z najbardziej fotogenicznych zabytków miasta.

Dzielnica Fener

Zmierzając do dzielnicy Fener z okolic Fatih po drodze będziemy mijać Çarşamba z przepięknym kościołem Theotokosa Pammakaristosa, zwanego meczetem Fethiye. Obecnie w połowie pełni funkcję muzeum, a w drugiej meczetu.

Wkraczając do dzielnicy Fener będziemy coraz mocniej i głębiej wnikać w atmosferę, kolorową architekturę i skomplikowany labirynt uliczek, który pozwoli nam się kilkakrotnie zgubić, odnaleźć i przy okazji odkryć niesamowite zakątki okolicy. Piękne drewniane domy będą cieszyć oko zwiedzających i obiektywów aparatów. Niektóre są pięknie odrestaurowane, inne pozostawione w całkowitej ruinie. Całość doskonale obrazuje historię miasta.

Fener zasiedlili głównie Grecy i do dziś stanowi siedzibę Patriarchy Konstantynopola. Bizantyjscy księża, dumni ottomańscy paszowie z mnóstwem służących, armeńscy kupcy, żydowscy sprzedawcy i cygańskie wróżki zamieszkiwali w Faith i mieli ogromny wpływ na funkcjonowanie i rozwój dzielnicy.

Przemierzając kręte uliczki pośród zabytkowej architektury, dzieci grających w piłkę, możemy trafić do Rum Lisesi, greckiego ortodoksyjnego koledżu. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły znajduje się na wzgórzu Fener.

Grecka Szkoła w Fener fot. https://flic.kr/p/54t7Xr CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Grecka Szkoła w Fener fot. https://flic.kr/p/54t7Xr CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Balat – dawna dzielnica zamieszkiwana przez Żydów, Ormian i Greków z niezliczoną ilością świątyń tych wyznań.

Bardzo bogatą i dobrze prosperującą dzielnicę Balat Żydzi zaczęli opuszczać po trzęsieniu ziemi w 1894 roku. Przenieśli się do okolic Galata i innych dzielnic miasta oraz do Izraela. Od lata 60tych XX wieku Balat z doskonale

Balat fot. https://flic.kr/p/7nd6i2 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Balat fot. https://flic.kr/p/7nd6i2 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

prosperującej części Stambułu stało się podupadająca dzielnicą dla imigrantów z najniższej klasy społecznej. Później zainwestowano w jej rozwój dzięki projektowi UNESCO w celu odbudowania świetności dzielnicy sprzed lat. Balat coraz lepiej się rozwija i przyciąga zwiedzających klimatycznymi knajpkami oraz pięknymi zabytkowymi uliczkami. Kontynuując odkrywanie najciekawszy atrakcji warto podążać do kościoła Chora, zwanego Kariye Müzesi. Tutaj można podziwiać przepiękne mozaiki i freski. Kościół i muzeum Chora to zdecydowanie jeden z najważniejszych historycznych zabytków w Stambule. Stanowi doskonały przykład bizantyjskiej perfekcji i stylistyki.

Warto pamiętać, że odwiedzenie dzielnic Fatih, Balat i Fener jest dość trudne ze względu na kręte uliczki i mnóstwo ukrytych zakątków, słabą znajomość angielskiego wśród mieszkańców oraz często niezgodne z mapą nazwy ulic. Jednak nadal warto się nie zrażać i uparcie dążyć do celu. Klimat i niezwykła atmosfera historycznych dzielnic Stambułu szybko wynagrodzi nam dłuższą wędrówkę i błądzenie bez sensu!

Zaplanuj spacer po opisanych dzielnicach Stambułu. Rezerwuj bilety lotnicze do Stambułu i poznawaj niezwykłe atrakcje metropolii.