Lotniska w Stambule

Kiedy wybieramy się do Stambułu, najpewniej polecimy tam samolotem. Położone na dwóch kontynentach na raz miasto posiada dwa lotniska, na których możemy wylądować. Co warto wiedzieć na ich temat, zanim się na nich znajdziemy? Krótko podpowiadamy więc, czego możemy się spodziewać, odwiedzając podczas podróży lotniska w Stambule.

Lotniska w Stambule – czyje imiona noszą?

Mamy dwie możliwości – skończymy lot na lotnisku Stambuł-Atatürk lub Sabiha-Gökçen. Obie nazwy pochodzą od nazwisk ważnych dla kraju osób – Mustafa Kemal Atatürk był pierwszym prezydentem Republiki Turcji, a Sabiha Gökçen to jego adoptowana córka, która zasłynęła swoim udziałem w działaniach wojennych, będąc pierwszą kobietą-lotnikiem. Co powinniśmy wiedzieć o tych portach lotniczych przed podróżą?

Lotnisko Stambuł-Atatürk

Położone jest w europejskiej części Stambułu. Jest największym lotniskiem w Turcji, ma aż 4 terminale. Leży 25 km od centrum miasta i bez problemu możemy dojechać z niego do centrum miasta taksówką, autobusem lub metrem. Lotnisko Atatürk czeka na turystów z całą gamą udogodnień – są tu sklepy, plac zabaw dla dzieci, apteka czy fryzjer. Podróżujący nie mogą też narzekać na trudności w poruszaniu się po lotnisku – jest bardzo dobrze oznakowane. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat dojazdu z lotniska do miasta, koniecznie zajrzyj na poświęconą mu podstronę.

 

lotniska w Stambule
Photo credit: ltbaspotter – Bulent Kavakkoru/SpotTR via Visual Hunt / CC BY-SA

 

Lotnisko Sabiha-Gökçen

To lotnisko dużo mniejsze niż Atatürk. Znajduje się w części azjatyckiej i leży w odległości 20 km od centrum. Wiele lotów z Polski kończy się właśnie w tym porcie, dlatego tak dobrze znane jest Polakom. Mimo że małe, to doskonale przystosowane jest do potrzeb turystów. Dojazd do centrum oferują taksówki i autobusy. Aby dostać się do miasta pociągiem lub promem, musimy pokonać 14 km z lotniska do portu lub stacji kolejowej. Więcej o lotnisku Sabiha-Gökçen dowiesz się na podstronie.

 

Jeśli jesteś ciekaw, co jeszcze oferuje Stambuł, koniecznie zajrzyj na poświęconą mu stronę. Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące lotów do Stambułu. To magiczne miasto niewątpliwie zasługuje na odwiedziny! Teraz to prostsze niż kiedykolwiek!