Lotnisko Sabiha Gökçen (SAW)

Wprawdzie samoloty z Polski najczęściej lądują w Stambule w porcie lotniczym Atatürk, jednak niewykluczone, że lecąc z przesiadką lub rozpoczynając podróż w innym państwie, możemy zahaczyć o lotnisko Sabiha Gökçen. Co warto wiedzieć na jego temat, wybierając się do Stambułu?

Lotnisko Sabiha Gökçen – informacje

Lotnisko Sabiha Gökçen jest drugie co do wielkości w Stambule. Leży ok. 20 km na wschód od centrum Stambułu. Położone jest w azjatyckiej części miasta, dlatego już po wyjściu z samolotu możemy poczuć klimat kraju, w którym się znaleźliśmy. Kim była kobieta, której imieniem nazwano stambulskie lotnisko? To pierwsza kobieta tureckiego pochodzenia, która była lotnikiem i wzięła udział w lotniczych działaniach wojennych. Co ciekawe, Sabiha była przybraną córką Atatürka, przywódcy Republiki Tureckiej. Uznawana jest za wzór kobiecej odwagi i łamaczkę stereotypów dotyczących kobiet.

Dojazd do centrum

Jeśli chcemy znaleźć się w centrum Stambułu, mamy do pokonania jakieś 20 km z lotniska. Dróg, którymi możemy dostać się do miasta jest kilka. Przede wszystkim z lotniska do centrum kursują taksówki. Zazwyczaj czekają na pasażerów przed terminalem i można swobodnie przedostać się nimi do miasta – kurs potrwa około godziny. Możemy też po prostu wypożyczyć auto i samemu pojechać autostradą w stronę Stambułu. Jeśli szukasz wypożyczalni auta, spróbuj skorzystać z wyszukiwarki lotów i dobrać auto. W pakiecie taniej!

Autobusy Shuttle kursują z lotniska, a dojazd zajmuje od pół godziny do 45 minut. W przeciwieństwie do lotniska Atatürk, to nie łączy się z centrum żadną linią metra.

Parking

W międzynarodowym porcie lotniczym Stambuł Sabiha Gökçen istnieje parking dla podróżujących. Ma cztery poziomy i może pomieścić 4718 samochodów oraz 72 autobusy. Dla osób niepełnosprawnych przewidziano specjalne miejsca. Parking mieści się naprzeciwko terminalu. Osoby, które chcą uzyskać dodatkowe informacje na temat parkowania, mogą zadzwonić pod numer 216 588 88 45.

Usługi

Na lotnisku Sabiha Gökçen znajduje się wiele punktów, które służą podróżującym podczas ich przesiadki lub oczekiwania na lot. Przede wszystkim skorzystać można z bogatej oferty gastronomicznej lotniska, m.in. z restauracji włoskiej, baru z szybkimi przekąskami czy kawiarni. Na osoby, które chcą kupić najbliższym pamiątki z podróży, czekają sklepy w strefie wolnocłowej. W kioskach czy sklepach z kosmetykami można zaopatrzyć się w artykuły w atrakcyjnych cenach.

Kontakt

Sanayi Mh., 34906 Pendik/Istambuł, Turcja

Tel. +90 216 588 88 88

www.sabihagokcen.aero

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat wspomnianego lotniska Atatürk, na którym ląduje najwięcej samolotów z Polski, koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę.