Lotnisko Stambuł-Atatürk (IST)

Lecąc do Stambułu, możemy wylądować na dwóch lotniskach – Stambuł-Atatürk lub Stambuł-Sabiha Gökçen. Lądując na skraju dwóch kontynentów, dobrze jest wiedzieć, dokąd należy się udać i jak przedostać się do centrum bez błądzenia i długich poszukiwań. Na pierwszy ogień idzie więc lotnisko Atatürk!

Największe w Turcji – lotnisko Atatürk

Lotnisko Atatürk leży w europejskiej części Stambułu. To największy port lotniczy w całym kraju. Rocznie obsługuje ponad 50 milionów pasażerów. Jest nowoczesnym obiektem, doskonale dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Leży stosunkowo blisko centrum – dzieli je od niego około 25 km, dlatego przedostanie się z lotniska do miasta nie jest trudnym zadaniem.

Dojazd do centrum

Można wybrać aż trzy środki transportu:

  • taksówka – to chyba najwygodniejszy sposób na przedostanie się do miasta. W centrum powinniśmy znaleźć się w ciągu pół godziny, a za transport zapłacimy ok. 40 lir. Taksówki czekają na postoju przed terminalami.
  • autobus – znacznie tańszy od taksówki (bilet kosztuje zaledwie 2,5 liry), ale musimy przygotować się na to, że będziemy jechać około godziny. Przystanki znajdują się przed lotniskiem.
  • metro – z lotniska Atatürk kursuje także metro. Linia M1 łączy port lotniczy z miastem i obrzeżami. Za przejazd zapłacimy kilka lir.

Z miasta na lotnisko dotrzemy aleją Kennedy Caddesi, która prowadzi wzdłuż wybrzeża.


lotnisko Atatürk

                                     Photo credit: Grzegorz Jereczek via Visual Hunt / CC BY-SA[/caption]

Parking

Osoby podróżujące na lotnisko autem, mają możliwość pozostawienia swojego samochodu na lotnisku. Parking pomieści nawet 7000 pojazdów i dzieli się na długo i krótkoterminowy. Samochody można pozostawiać na wielopoziomowym parkingu krytym lub zewnętrznych miejscach postojowych. 

Usługi

Jeśli przyjdzie nam czekać w Stambule na przesiadkę lub mamy po prostu sporo czasu przed odlotem, możemy wypić kawę w kawiarni lub zjeść coś w barze. Bez problemu zrobimy też zakupy w strefie bezcłowej lub… prawdziwym tureckim bazarze! Znajdziemy tam też bankomaty, kantory i oddziały banków. 

Kontakt 

Yeşilköy, 34149 Bakırköy/Istambuł, Turcja

Tel. 444 9 TAV (828)

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat lotów z do Stambułu, koniecznie zajrzyj na naszą podstronę. A jeżeli szukasz ofert przelotów, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak znaleźć tanie loty do Stambułu. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki na stronie bluesky.pl i zarezerwować lot w pakiecie z hotelem i samochodem.