Lotnisko Stambuł-Atatürk – dojazd do centrum

Największe w Turcji lotnisko Stambuł-Atatürk dojazd do centrum Stambułu zdecydowanie dostosowało do potrzeb podróżujących. Odległość nie jest zresztą duża – 15 km to dystans do pokonania w niedługim czasie. Jaki środek transportu najlepiej zatem wybrać, aby dostać się do miasta?

Lotnisko Stambuł-Atatürk – dojazd do centrum taksówką

Taksówka to w przypadku tego portu lotniczego z pewnością najwygodniejszy sposób na przedostanie się do miasta. Droga do miasta nie zajmuje więcej niż 30 minut, a taksówkarzowi będziemy winni w przybliżeniu 30 lir. Taksówki czekają na postoju przed terminalami. Chcąc przejechać tę trasę nocą, musimy liczyć się z podniesieniem stawki o połowę.

Metro

Równie dobrym rozwiązaniem jest przejazd z lotniska do centrum metrem, które kursuje na tej trasie.
Linia M1, którą musimy wybrać, rozpoczyna się na stacji Ataturk, a kończy na stacji Aksaray. Po drodze miniemy ważne miejsca na planie miasta, takie jak pałac Topkapi czy poszczególne dzielnice. Przejazd kosztuje kilka lir. To szybki i tani środek transportu – z lotniska Stambuł-Atatürk dojazd do centrum metrem będzie na pewno przyjemny.

Autobus

W cenie niższej od taksówki, a zbliżonej do biletu za metro, możemy dostać się z lotniska do centrum autobusem. Bilety autobusowe są kosztują około 2,5 liry. Jednak chcąc pojechać tym środkiem transportu powinniśmy przygotować się na około godzinną jazdę. Przystanki autobusowe znajdują się przed lotniskiem.

Port lotniczy Stambuł-Atatürk znajduje się bliżej centrum miasta niż lotnisko Sabiha Gökçen. Dojazd do serca Stambułu jest więc szybszy i tańszy. Dzięki rozbudowanej sieci metra podróżujący mają więcej możliwości wyboru środka transportu i komfortowego dostania się w miejsce, które jest ich docelowym punktem podróży.