Loty do Stambułu

Lecąc do Stambułu szykujemy się głównie na wizyty na bazarach, orientalną kuchnię i muzykę. To miasto, umieszczone pomiędzy dwoma kontynentami, mieści w sobie mnóstwo kultur i tradycji. A żeby je poznać wystarczy tam polecieć! Zwłaszcza że loty do Stambułu są na wyciągnięcie ręki!

Miasto, które przyciąga. Te słowa nie są frazesem, a stwierdzeniem, które potwierdza wiele osób, które odwiedziły Stambuł. Położony jest nad cieśniną Bosfor i morzem Marmara. Miasto, które na część europejską i azjatycką dzieli cieśnina, łączy most. Można więc szybko przedostać się z jednego kontynentu na drugi.

Jedno miasto, różne kultury

Część europejska zdecydowanie różni się od tej azjatyckiej. Stanowi przede wszystkim ośrodek finansowy i kulturalny. Tutaj też znajdziemy wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Z kolei część azjatycka jest o wiele bardziej egzotyczna, a jej mieszkańcy ubierają się tradycyjnie. Usłyszymy mniej języka angielskiego, a więcej tureckiego. Zobaczymy Turków takich, jakimi kreują ich przewodniki po kraju. Trzeba też zauważyć, że to o wiele tańsza część miasta. Tu po prostu toczy się codzienne życie.

Czego spodziewać się po przylocie do Stambułu?

Turcy są narodem gościnnym, ale jednocześnie nastawionym na handel i zysk. Uprzejmie proponują herbatę klientom swoich sklepików, ale jednocześnie liczą w ten sposób na to, że coś kupią. W Stambule należy też spodziewać się chaosu na ulicach – zwłaszcza w części azjatyckiej. O Turkach można nawet powiedzieć, że mają specyficzny sposób poruszania się po ulicach – trudno zauważyć u nich jakiś porządek. Niestety, trzeba przygotować się na lekką dezorientację po przylocie. Komunikacja miejsca owszem, kursuje, jednak musimy przygotować się na przesiadki. Można podjechać też bezpośrednio, podmiejskim autobusem (te kursują dość często), jednak bilet kupimy tylko na stoisku przewoźnika, a później musimy jeszcze odnaleźć jego przystanek. Dobrze będzie uzbroić się w cierpliwość.

Photo by Allie_Caulfield on Visualhunt.com / CC BY

Jak znaleźć tanie loty do Stambułu?

Tanie loty możesz bez trudu znaleźć, korzystając z licznych obniżek i akcji promocyjnych. A jak trafić na najkorzystniejsze oferty? Wejdź na stronę bluesky.pl. Tam znajdziesz wyszukiwarkę tanich lotów. Pozwoli ona porównać ceny biletów lotniczych w poszczególnych terminach. Opcja +/- 3 dni pozwala zobaczyć niższe ceny biletów w odległości czasowej 3 dni od i po wybranej dacie.

Kiedy najlepiej zarezerwować tanie loty do Stambułu?

Do Stambułu najlepiej polecieć wiosną i jesienią. Polecane miesiące to kwiecień, maj, wrzesień i pierwsza połowa października. Bilety najlepiej rezerwować ok. 2 miesiące przed wylotem. Ceny lotów zaczynają się od 515 zł.

Loty do Stambułu – jakimi liniami polecieć?

Loty do Stambułu z Polski odbywają się liniami Aegean Air, KLM, UIA, Air France, Lufthansa czy PLL LOT. Samoloty mogą lądować na dwóch lotniskach – Stambuł-Atatürk (IST) oraz Sabiha Gökçen (SAW). Bezpośrednie loty z Polski (z Warszawy) kończą się w porcie lotniczym Atatürk.

Photo by vladimirlosinsky on VisualHunt.com / CC BY

Lotniska z bezpośrednimi lotami do Stambułu

Jeśli chcemy polecieć z Polski do Stambułu bezpośrednio, mamy taką możliwość jedynie z Lotniska Chopina na Okęciu. Jeśli będziemy lecieli z innego miasta w Polsce, na pewno czeka nas przesiadka w Warszawie.

Linie lotnicze oferujące bezpośrednie przeloty do Stambułu

Bezpośrednio do Stambułu polecimy głównie liniami LOT. Bezpośrednio możemy polecieć tam również samolotami linii Turkish Airlines.

Ile trwa lot do Stambułu?

Do Stambułu polecimy bez przesiadki blisko 2 godziny. Kiedy wybieramy się lotem z przesiadką, czas przelotu będzie zależny od długości oczekiwania na drugi samolot.

Photo by Maks Karochkin on Visual Hunt / CC BY

Lotniska w Stambule

Lotnisko Stambuł-Atatürk jest położone jest w europejskiej części Stambułu. Jest największym lotniskiem w Turcji, ma aż 4 terminale. Leży 25 km od centrum miasta i bez problemu możemy dojechać z niego do centrum miasta taksówką, autobusem lub metrem. Lotnisko Atatürk czeka na turystów z całą gamą udogodnień – są tu sklepy, plac zabaw dla dzieci, apteka czy fryzjer. Z kolei lotnisko Sabiha-Gökçen to lotnisko dużo mniejsze niż Atatürk. Znajduje się w części azjatyckiej i leży w odległości 20 km od centrum. Wiele lotów z Polski kończy się właśnie w tym porcie, dlatego tak dobrze znane jest Polakom. Mimo że małe, to doskonale przystosowane jest do potrzeb turystów.

Pogoda w Stambule

Najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień, kiedy to temperatura osiąga 26 st. C. Najzimniej jest za to w styczniu. Średnia temperatura wynosi wtedy 12 st. C, więc nawet jeśli będziemy w Stambule w miesiącach zimowych, nie musimy obawiać się mrozów.

Zwiedzanie Stambułu

Co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Stambule? Zwiedzając to wyjątkowe miasto, możemy widzieć dwie kultury na raz – zarówno europejską, jak i azjatycką. Zwiedzanie Stambułu to z pewnością jedna z najciekawszych rzeczy, które możemy tu robić.

Kościół Mądrości Bożej, czyli Hagia Sofia

Hagia Sofia to z pewnością najsłynniejsza świątynia w Stambule. Obecnie mieści się w nim muzeum, ale niegdyś mieściło się tam miejsce kultu chrześcijańskiego, a następnie meczet. Do dziś widać tam przenikanie dwóch religii – na ścianach widnieją symbole zarówno chrześcijaństwa, jak i islamu. Do dziś przy budowie wielu meczetów Hagia Sofia jest wzorem, który wciąż jest naśladowany. Legenda głosi, że drzwi do świątyni zostały wykonane z pozostałości po Arce Noego. Hagia Sofia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kryty Bazar – będąc w Stambule na pewno o niego zahaczymy. Zakupy można zrobić wprawdzie w wielu miejscach, ale nie chcemy chyba pozbawiać się możliwości zobaczenia prawdziwej tureckiej hali targowej. A ta ma naprawdę wiele do zaoferowania – nie tylko kupimy w niej najprawdziwsze tureckie przysmaki i wyposażenie mieszkania, ale również pójdziemy na kawę czy pomodlimy się w meczecie. Budowa Bazaru zaczęła się w XV wieku – można uznać więc, że już wtedy powstał prototyp dzisiejszych galerii handlowych. A działa do dziś!

Błękitny Meczet – zbudowany z dużym rozmachem, o imponujących rozmiarach, nawiązujących do Kościoła Mądrości Bożej. W świątyni znajduje się 260 okien, a 21 000 kafelków w różnych odcieniach błękitu łatwo tłumaczy, skąd taka nazwa meczetu. W Błękitnym Meczecie do dziś odbywają się spotkania na modlitwie, nie jest więc jedynie obiektem turystycznym.

Więcej na temat zwiedzania Stambułu przeczytacie na naszej specjalnej podstronie na ten temat.