Muzeum Mozaiki w Stambule

Stambuł ma do zaoferowania bardzo bogatą listę muzeów i zabytków. Większość z tych obiektów odnosi się do przeszłości i ciekawej historii miasta, aczkolwiek miłośnicy sztuki nowoczesnej również znajdą dla siebie odpowiednią niszę wśród ciekawych wystaw, muzeów, galerii i nowoczesnych budynków.

Nie od dziś wiadomo, że Turcja słynie ze sztuki malowania niepowtarzalnych ceramicznych dzieł sztuki. Kolorowe mozaiki zdobią wnętrza budynków mieszkalnych oraz przestrzeni publicznej, a w przeszłości stanowiły o wartości danego miejsca. Przedstawiały wybrane sceny, postaci oraz wzory.

Muzeum Mozaiki Wielkiego Pałacu

W interesującym Muzeum Mozaiki ( Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ) wystawiane zbiory pochodzą m.in. z Wielkiego Pałacu Konstantynopola, z VI wieku. Stanowiły zdobienie podłóg, w związku z czym zachowały się w gorszym stanie niż mozaiki pochodzące z fasad i sklepień prezentowane w Hagia Sophia. Zostały odkryte w 1933 roku na terenie Sultanahmet, w rejonie bazaru Arasta.

W latach 80-tych powiększono ekspozycję muzeum o eksponaty pochodzące z innych miejsc i części kraju.

Cała ekspozycja przedstawia zarówno postaci, jak i sceny z życia mieszkańców. Na niektórych mozaikach znajdują się odniesienia do mitologii, symbole roślinne i geometryczne oraz postaci przedstawiające chociażby pory roku czy wydarzenia. Wszystkie wykonane z niezwykłą precyzją i estetyką.

Muzeum posiada bardzo ciekawą kolekcję i dobrze opracowany plan zwiedzania. Mamy okazję obserwować piękne mozaiki składające się z milionów elementów. Zachwycą nie tylko wielbicieli późnego cesarstwa.

Ciekawostką dla zwiedzających jest podziwianie 9 metrowego chodnika obramowanego 1,5 metrowym wzorem ułożonym z zachowanej mozaiki. Przedstawia motywy geometryczne, owoce, zwierzęta oraz ludzkie postaci. Pierwotnie było tam 4 mężczyzn, jednak zachowały się tylko 3, symbolizujące pory roku.

Kolekcja w Muzeum Mozaik w Stambule fot. DIRECTMEDIA https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Byzantinischer_Mosaizist_des_5._Jahrhunderts_002.jpg Public domain
Kolekcja w Muzeum Mozaik w Stambule fot. DIRECTMEDIA https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Byzantinischer_Mosaizist_des_5._Jahrhunderts_002.jpg Public domain

Informacje praktyczne – Muzeum Mozaiki

Kompleks znajduje się w pobliżu Sultanahmet i Błękitnego Meczetu. Wejście do muzeum znajduje się przy małej uliczce Torun Sokak.

Muzeum Mozaiki jest otwarte dla zwiedzających przez 6 dni w tygodniu, za wyjątkiem poniedziałków.

W sezonie letnim, od 15 kwietnia do 25 października w godzinach 9-19, natomiast od końca października do 14 kwietnia w godzinach 9-17.

Bilet wstępu kosztuje 15 TL. Kasy biletowe zamykane są 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Karta muzealna dla turystów w Stambule

Chcąc odwiedzić kilka muzeów w Stambule warto zainwestować w kartę Istanbul Pass pozwalającą na wstęp do wybranej grupy atrakcji w bardzo atrakcyjnej cenie.