Najwspanialsze bazary Stambułu

Turcja, a przede wszystkim Stambuł, nieodmiennie kojarzą się z meczetami, derwiszami, prozą Orhana Pamuka i słońcem. W kraju można jednak nie tylko zwiedzać i wypoczywać nad brzegiem morza. Myśląc o zakupie pamiątek z tego wyjątkowego kraju, warto wygospodarować czas na odwiedzenie miejscowych bazarów i targów, które są właściwie już jednym z najbarwniejszych elementów tureckiej kultury.

Wielki Bazar, Stambuł, Najwspanialsze bazary Stambułu
Wielki Bazar, Stambuł / fot. http://www.pinterest.com/pin/520165825684222346/

W Stambule wręcz roi się od straganów, na których można kupować lokalne wyroby, ale kilka z bazarów śmiało można uznać za miejscowe atrakcje. Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest położony w centrum miasta Wielki Bazar (Kapalı Çarşı), który powstał jeszcze w XV wieku i do dziś jest jednym z największych krytych bazarów na świecie. Liczby zresztą w tym wypadku mówią same za siebie. Wielki Bazar liczy ponad 60 uliczek, wzdłuż których rozsianych jest ponad 4000 sklepów i straganów. Kupić w nich zaś można dosłownie wszystko. Warto zainteresować się przede wszystkim tureckimi specjałami – bakaliami, lokalnymi przyprawami, ale również i wyrobami koszykarskimi, wspaniałymi szalami i wyjątkowymi tureckimi dywanami. Znaleźć można tu również wspaniałą biżuterię, fantastyczne wyroby ze skóry i niepowtarzalne antyki. Nie brakuje też stoisk, które powstają głównie z myślą o turystach. Po części dlatego Wielki Bazar jest jednocześnie najdroższym w Stambule.

Żeby trochę zaoszczędzić, warto wybrać się na zakupy na Bazar Egipski zwany też Korzennym (Mısır Çarşısı). Jest nieco młodszy od Bazaru Wielkiego, powstał w XVII wieku, ale również ma swoje tradycje, atmosferę dawnych czasów i znany jest przede wszystkim ze sprzedaży wyrobów i produktów spożywczych. To właśnie tu kupić można turecką chałwę i baklawę, suszone owoce, aromatyczną kawę i herbatę, oliwę, lokalne sery oraz przede wszystkim wspaniałe przyprawy – szafran, kolendrę i rożne gatunki pieprzu. Warto jednak pamiętać, by na lot z Warszawy do Stambułu zabrać walizkę do połowy pustą, dzięki czemu będziecie mogli w drodze powrotnej zabrać wszystkie zakupione na bazarach pamiątki ze sobą do domu 🙂

Wielki Bazar, Stambuł, Najwspanialsze bazary Stambułu
Wielki Bazar, Stambuł / fot. http://www.pinterest.com/pin/375276581419847344/

Warto znaleźć również czas, żeby odwiedzić Środkowy Targ (Carsamba Pazari) w dzielnicy Fatih, Wtorkowy Targ (Sali Pazari), Targ Kwiatowy (Cicek Pazari) oraz Pchli Targ (Horhor Bit Pasari).

Bazary w Stambule czynne są zazwyczaj codziennie. Podczas zakupów trzeba pamiętać nie tylko o targowaniu się, ponieważ ceny produktów można zbić nawet o kilkadziesiąt procent, dodatkowo, wybierając produkty spożywcze i przyprawy, warto zafundować sobie podróż do krainy zmysłów – wąchać i próbować, by jeszcze lepiej poznać wyjątkowy zapach i smak orientu.