Oferty hoteli w Stambule, czyli gdzie i jak szukać?

Oferty hoteli w Stambule, czyli gdzie i jak szukać?

Po zakupieniu biletów lotniczych do Stambułu i pierwszej ekscytacji na myśl o zbliżającym się wyjeździe, warto pomyśleć w jakim hotelu chcemy się zatrzymać. Trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań, a w szczególności, jaki jest cel naszej podróży do Turcji i samego Stambułu? Czy zamierzamy wypoczywać przy hotelowym basenie i tym samym korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez sam obiekt. Czy raczej jesteśmy nastawieni na poznanie tubylców, tamtejszej kultury, obyczajów a nawet języka ;)…  Co daje tym samym wtopienie się w otoczenie i dopasowanie do codziennego rytmu dnia mieszkańców. Jest to ważny aspekt planowania swojego pobytu, ponieważ od tego w dużej mierze będzie zależało nasze zadowolenie z wakacji. A chyba na tym zależy nam najbardziej? Czyż nie? Zatem spójrzmy, jakie oferty hoteli proponuje to czarujące miasto…

Czym kierować się przy wyborze hotelu?

Cel naszej podróży do Stambułu z całą pewnością powinien pomóc nam podjąć decyzję, w której części miasta czy dzielnicy szukać oferty noclegu. Czy chcemy znaleźć wygodny i zadbany hotel z pięknym widokiem i śniadaniem? A może jednak jesteśmy otwarci na nowych ludzi i interesuje nas hostel, gdzie wspólna łazienka i pokój wieloosobowy nie stanowią problemu? Bardziej niezależni turyści, większe grupy czy rodziny mogą szukać mieszkania na wynajem. To bardzo wygodna opcja i tym samym oszczędność pieniędzy.

Miasto ma w zanadrzu bogatą ofertę hotelową, dzięki czemu nawet w szczycie sezonu znajdziemy nocleg bez większego problemu. Kwestią kluczową może być jednak standard pokoju i cena. Oczywiście dzielnice położone tuż obok największych zabytków czy sąsiadujące  z nimi windują ceny i mimo szerokiego wyboru hoteli, hosteli i mieszkań, za pobyt trzeba zapłacić więcej. Zdarza się, że warto będzie nam przeznaczyć więcej środków i wybrać hotel położony w centrum, gdyż w konsekwencji oszczędzamy na biletach komunikacji miejskiej. Tym samym, mamy krótszy dystans do pokonania, by zwiedzić wybrane obiekty i miejsca, gdzie można zjeść obiad czy posiedzieć w kawiarni delektując się pyszną turecka herbatą czy aromatyczną kawą.

hotele w Stambule
Przykładowe zdjęcie hotelu widziane z jednej z urokliwych stambulskich uliczek

Jak wybrać odpowiednią lokalizację?

Wybierając opcje zakwaterowania, należy zwrócić także uwagę na preferowaną lokalizację oraz samo lotnisko, na którym wylądujemy. Większość lotów z  Polski czy Berlina kierowanych jest na nowo otwarte lotnisko Istanbul Airport, położone około 35 km od centrum Stambułu w jego europejskiej części. Wtedy noclegu możemy szukać w dzielnicach Fatih, Beyoğlu, Beşiktaş, czy w Eminönü lub Karakoy. Niekiedy jednak można znaleźć promocyjne tanie loty na lotnisko w azjatyckiej części, czyli port lotniczy Sabiha Gökcen. W tym wypadku łatwiej i bliżej będzie wybrać nocleg choćby w Kadiköy. Baza noclegowa Stambułu w azjatyckiej części oferuje również szeroki wybór hoteli, hosteli czy mieszkań na wynajem i bogatą ofertę gastronomiczną. A widok roztaczający się na Bosfor i tureckie meczety nierzadko zapiera dech. Zresztą za każdym razem kiedy będziemy chcieli zwiedzić europejską część metropolii mamy do wyboru 15 minutowy rejs promem albo szybki transfer metrem.

Dobrym pomysłem na znalezienie urokliwego hoteliku w przystępnej cenie jest oddalenie się nieco od głównych ulic. Wtedy też możemy poznać odmienne oblicze Stambułu i tureckiej kultury. Poza sektorem turystycznym toczy się normalne życie, gdzie wielu Turków nie mówi nawet po angielsku, ale spotkanego przybysza starają się ugościć i pomóc w razie problemów. Takim miejscem może być przykładowo północna część Złotego Rogu, oddalona nieco od przystani w Eminönü. Małych i klimatycznych hotelików trudno szukać w polecanych obiektach na portalach poświęconym wyjazdom. To raczej zadanie dla amatorów załatwiania formalności na miejscu w poszukiwaniu wrażeń i przygód.

Most Bosforski
Most Bosforski łączący Azję z Europą- jedna z atrakcyjniejszych lokalizacji w Stambule

Wysoka jakość w cenie i co jeszcze?

Koszt noclegu w Stambule w sezonie to około 50 zł za łóżko w hostelowym pokoju wieloosobowym, albo  między 120-250 zł za pokój dwuosobowy z łazienką w hotelu. Przeważnie w cenę noclegu w Stambule wliczone jest śniadanie i dostęp do internetu. Pokoje są czyste i schludne. Oczywiście miasto oferuje również wiele droższych i bardziej ekskluzywnych opcji. Wszystko zależy od oczekiwań i zasobności portfela 🙂 Prywatne mieszkania to natomiast idealne rozwiązanie dla kilkuosobowej grupy. Kiedy koszt wynajmu dzieli się przez kilka osób. Poza tym zyskuje się dodatkową wspólną przestrzeń do rozmów, dzielenia się wrażeniami ze zwiedzania i relaksu. Za przepiękny widok czy spokojniejszą lub atrakcyjniejszą lokalizację zapłacimy więcej, choć nie jest to regułą.

Jak znaleźć odpowiedni hotel, czyli opcje zakwaterowania w Stambule w wyszukiwarce internetowej?

Opcji zakwaterowania w hotelach czy hostelach oraz prywatnych mieszkaniach można szukać za pomocą wyszukiwarek internetowych takich jak nasza lub bezpośrednio na stronach obiektów. Wygodnym rozwiązaniem są również portale oferujące zakwaterowanie, jak booking.com, kayak.pl czy airbnb.pl. Obejmują najczęściej możliwość bezpłatnej rezerwacji i anulowania jej nawet na kilka dni przed wyjazdem. Daje to niebywały komfort podczas planowania podróży. Należy pamiętać, że przed zabukowaniem rezerwacji, dobrze jest potwierdzić dostępność, gdyż czasami zdarzają się pomyłki w systemie rezerwacyjnym.

pokój w Stambule
Poglądowa aranżacja pokoju hotelowego w Stambule i opcji zakwaterowania

Stambuł ma do zaoferowania przyjezdnym nieograniczony wybór miejsc noclegowych, nowoczesnych, klimatycznych, standardowych czy luksusowych. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie! Oprócz tego miasto słynie z pysznego jedzenia, przytulnych kawiarni i tysięcy knajp, czynnych do późnych godzin nocnych 🙂 O tym czego warto skosztować w Stambule pisaliśmy w artykule: Co zjeść w mieście, czyli streetfood w Stambule! Życzymy przyjemnej lektury 🙂