Pałac Beylerbeyi – letnia rezydencja tureckich władców

W Stambule znajduje się wiele niesamowitych zabytków, zdecydowanie nie są to wyłącznie meczety, ale również piękne zabytkowe pałace i rezydencje Sułtanów. Najlepiej można je obejrzeć podczas rejsu po cieśninie Bosfor.

Godzinna wycieczka pozwala nam obserwować miasto z zupełnie innej perspektywy, ponadto odwiedzamy miejsca po obu stronach miasta. Jeśli ktoś woli może skorzystać z opcji, gdzie podczas rejsu w dowolnym momencie można wysiąść, żeby z bliska podziwiać kolejne atrakcje i wrócić do centrum innym statkiem. Naszym zdaniem na uwagę przyjezdnych, bo sami mieszkańcy doskonale już znają to miejsce, zasługuje letnia rezydencja osmańskich władców i przepiękna budowla czyli Pałac Beylerbeyi.

Pałac Beylerbeyi fot. https://flic.kr/p/TRQMu1 CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Pałac Beylerbeyi fot. https://flic.kr/p/TRQMu1 CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Beylerbeyi Sarayı – letni pałac w dzielnicy Uskudar. Znajduje się 2,5 km na północny-wschód od centrum dzielnicy tuż nad samym brzegiem Bosforu po azjatyckiej stronie Stambułu. Został zbudowany na rozkaz sułtana Abdulaziz (1861-76). Ta imperialna rezydencja jest doskonałym przykładem architektury neobarokowej, wybudowany na osmańskim planie w kształcie kwadratu z fasadą zwróconą w stronę cieśniny.

Jedna cześć pałacu pełniła funkcję oficjalną, gdzie przyjmowano gości i organizowano ważne spotkania. Tutaj na uwagę zasługuję górny hol zwany Holem z Macierzy Perłowej oraz tzw. Drewniany Pokój, miejsce wyłożone różnymi i bardzo drogimi gatunkami drewna, a także Salon Niebieski otoczony 16 kolumnami w kolorze błękitu. Natomiast druga część pałacu była bardziej prywatna. Tam znajdowały się apartamenty mieszkalne i harem.

W głównym salonie pałacu Beylerbeyi znajduje się fontanna, dominują kryształowe żyrandole i chińskie wazy. Poza tym warto zauważyć, że pałac posiada pięknie prowadzone magnoliowe ogrody.

Pałac był często używany jako rezydencja dla najznamienitszych i potężnych gości. M.in. Królową Francji Eugénie, Księżną i Księcia Windsor, Szacha Persji Nasruddin’a czy cara Mikołaja. Nie wszystkim kojarzył się jednak pozytywnie. Sułtan Abdulhamid II spędził domowym areszcie w pałacu ostatnie lata swojego życia (1913-18). Większość mebli pałacowych została wykonana właśnie przez niego osobiście.

Podczas zwiedzania pałacu nie można zapomnieć o pięknych ogrodach i widoku na cieśninę fot. https://flic.kr/p/TRQLty CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Podczas zwiedzania pałacu nie można zapomnieć o pięknych ogrodach i widoku na cieśninę fot. https://flic.kr/p/TRQLty CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Zwiedzanie i okolica

Pałac Beylerbeyi jest otwarty dla zwiedzających 5 dni w tygodniu, za wyjątkiem poniedziałków i czwartków w godzinach 9-16:00.

Bilet wstępu kosztuje 20 TL, studencki 5 TL, bilet do ogrodu 1 TL. Więcej informacji na stronie muzeum.

W pobliżu rezydencji i dzielnicy Uskudar znajduje się wiele pięknie zlokalizowanych knajp i restauracji. To również doskonałe miejsce do kontynuowania wycieczki po tej części miasta.

Jak dotrzeć ?

Do pałacu Beylerbeyi najlepiej dostać się którymś z promów wypływających z przystani Eminou, Kabatas, Besiktas do Uskudar albo przejechać kolejką (metrem) Marmaray ze stacji Sirkeci lub Yenikapi do Uskudar. Stamtąd należy wsiąść w autobus 15 jadący na północ do Beylerbeyi.