Pałac Dolmabahce

Pałac Dolmabahce to wizytówka Stambułu. Wielu próbuje porównywać go z Topkapi, ale nie ma to sensu. Pałac Topkapi jest idealnym przykładem osmańskiej architektury, zdobień i kultury. Dolmabahce swoim bogactwem i przepychem zdecydowanie nawiązuje do ulubionych europejskich pałaców. Każdy z nich obrazuje inny okres w dziejach Turcji. Pałac Dolmabahce powstał jako symbol potęgi tureckiej i udowodnienia, że Turcy są w stanie budować podobnie jak to było w Europie. Dlatego też wzorem do naśladowania dla architektów był paryski Luwr, a zdobienia i dekoracje zaczerpnięte z wielu stylów przeważających na europejskich dworach.

 

Dolmabahce Palace fot. Serdar Gurbuz Photography https://flic.kr/p/4qwZfe CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Dolmabahce Palace fot. Serdar Gurbuz Photography https://flic.kr/p/4qwZfe CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Pałac wzorowany był na Luwrze i pałacu Backingham. Kosztował Imperium fortunę – 35 ton złota i to w czasach, kiedy niegdyś potężne mocarstwo chyliło się ku upadkowi. Ważniejsza była jednak chęć udowodnienia tureckiej siły i władzy. A pałac faktycznie zachwyca. Bogato zdobione wnętrza, przepych, kryształy i marmury oraz meble często sprowadzane z Europy albo przygotowywane na specjalne zamówienie robią na zwiedzających niezwykłe wrażenie.

W latach 1843-56 trwała budowa, zlecona na rozkaz sułtana Abdulmecida, który mieszkał w pałacu do 1922 roku. W pałacu Dolmabahce do 1938 roku podczas swoich wizyt w Stambule zatrzymywał się I prezydent Republiki – Kamal Mustafa Ataturk. Tu też zmarł 10. listopada 1938 roku. W haremie znajduje się jego łóżko ozdobione wieńcem z kwiatów. Od 1980 roku Dolmabahce został zmieniony w muzeum i tak funkcjonuje do dziś.

Wszystkie 285 pokoi oraz pozostałe części pałacu są skupione pod jednym dachem, mimo, że wstęp do każdej nie był możliwy dla większości. Pałac Dolmabahce otoczony jest pięknym ogrodem, położony tuż nad brzegiem Bosforu.

Budowla łączy styl barokowy, rokoko, neoklasyczny i osmański. Dolmabahce był pierwszym pałacem w stylu europejskim wybudowanym w Stambule. Głównymi architektami byli: Ormianin Karabet Balyan, jego syn Nikoğos i Evanis KalfaNatomiast słynna kryształowa klatka schodowa została zaprojektowana przez Anglika – Williama Jamesa Smitha. Specjalnie sprowadzano do Stambułu europejskich architektów wnętrz z Włoch, Francji i Rosji. Głównym dekoratorem był Charles Sechan – ten sam, który wcześniej aranżował Operę Paryską.

fot. Serdar Gurbuz https://flic.kr/p/4pZmAM CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
fot. Serdar Gurbuz https://flic.kr/p/4pZmAM
CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Na zewnątrz, tuż obok dzisiejszego wejścia na teren Dolmabahce znajduje się czteropoziomowa wieża zegarowa zakończona koroną. Wybudowana w latach 1890-94. Ponadto zwiedzający mogą oglądać dwa salony wystawowe, szklany kiosk, skąd sułtan obserwował wydarzenia poza pałacem.

fot. monique stuut https://flic.kr/p/6dNDkf CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Widok z okien pałacu na ogród i Bosfor fot. monique stuut https://flic.kr/p/6dNDkf CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Ciekawostką dla turystów może być wystawa zegarów, które znajdowały się w całym pałacu, zebrana w połączonych ze sobą salach. Prezentowane zegary należą do perełek sztuki osmańskiej oraz wybitnych dzieł europejskich artystów. Wszystkie zegary zostały zatrzymane na godzinie śmierci Ataturka, czyli o 9:05.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, niestety nie ma możliwości robienia zdjęć wewnątrz pałacu. Podczas wycieczki odwiedzający mogą podziwiać część oficjalną – Selamlı, część prywatną, w której znajdował się Harem oraz salę ceremonii- Muayede. W tej ostatniej znajduje się potężny kryształowy żyrandol podarowany przez królową Wiktorię.

Ogrody pałacu Dolmabahce zostały zaprojektowane w stylu europejskim, stąd pełno w nich fontann, figur, basenów i klombów o geometrycznym kształcie. Rośliny zostały sprowadzone niemalże z całego świata. Zwiedzający podziwiać mogą sosny koreańskie, magnolie, palmy, cedry, sosny, magnolie, kasztany, lipy. Ogród Imperialny, ptaszarnia i ogród haremu. Ptaszarnia jest odgrodzona od pozostałych ogrodów wysokim murami. Oprócz bogatej roślinności podziwiać tu można bażanty, pawie, papugi i kosy. Stąd warto udać się w kierunku Szklanego Kiosku. Ogród haremu znajduje się nieopodal Ptaszarni, ma charakterystyczny kształt litery L, jest ozdobiony geometrycznymi klombami i owalnym basenem. Z tego ogrodu można przejść na wystawę zegarów, która obecnie znajduje się w skarbcu wewnętrznym.

Ogrody pałacowe fot. hamdiakoguz https://flic.kr/p/Ay8DVY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Ogrody pałacowe fot. hamdiakoguz https://flic.kr/p/Ay8DVY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Godziny otwarcia 9-16, jednak dziennie muzeum może zwiedzić nie więcej niż 3000 osób, dlatego przychodząc pod koniec dnia możemy nie mieć możliwości kupienia biletu. Prawie zawsze do pałacu ustawiają się długie kolejki. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i wybrać do Dolmabahce od samego rana:)

Muzeum jest czynne pięć dni w tygodniu za wyjątkiem poniedziałków i czwartków.

Istnieje opcja wykupienia biletu osobno do Selamlik – część oficjalna pałacu Dolmabahce 30 TL i Harem 20 TL oraz bilet łączony 40 TL. Dodatkowe informacje na stronie internetowej.

Adres: Vişnezade Mh., 34357 Beşiktaş/İstanbul

Planując pobyt w mieście warto wziąć pod uwagę dni otwarcia dla zwiedzających Pałac Dolmabahce. Nie zastanawiajmy się jednak długo, wystarczy wybrać tanie loty do Stambułu i zobaczyć tą niezwykła atrakcję.