Stambulski festiwal tulipanów 2016

Już po raz 11. władze Stambułu organizują największy festiwal tulipanów. W kwietniu miasto jest przepięknie udekorowane nieskończoną ilością gatunków i kolorów tulipanów.

Stambulski festiwal tulipanów

Wystawy tulipanów można oglądać na placu Taksim Square,w parku Emirgan, Hidiv i Gülhane, w ogrodzie różanym Göztepe, w parku na wzgórzu Büyük Çamlıca, na skwerze Sultanahmet.

W trzech największych parkach: Emirgan, Yildiz i Gülhane mieszkańcy i przyjezdni mogą cieszyć oczy kolorowymi dywanami kwiatów. W tym czasie wszyscy chętnie urządzają pikniki i przesiadują na kocach.

Tulipany w parku Emirgan fot. Nezih Durmazlar https://flic.kr/p/9yQRc4  CC BY 2.0  https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Tulipany w parku Emirgan fot. Nezih Durmazlar  CC BY 2.0 

Największe obchody i pokazy odbywają się w Parku Emirgan. Można tam łatwo dotrzeć autobusem 25E z Kabataş. Park otwarty jest między 7:00 a 22:30. Wstęp do parków jest bezpłatny, aczkolwiek w czasie weekendu możemy spodziewać się tłumów. Warto jednak wybrać się na spacer by podziwiać tulipany kwitnące niemal na każdym skrawku miasta.

Tureckie tulipany

Niewielu z nas wie, że tulipany oryginalnie rosły na azjatyckich stepach. Po czym odegrały ważną rolę w tureckiej historii. W czasie Imperium Osmańskiego był okres nazwany Erą tulipanów, czyli okres największej świetności Imperium. Z tur. Lale Devri. W XVI wieku sułtan Sulejman Wspaniały podarował cebulki tulipanów austriackiemu posłowi Ferdynanda I. W ten sposób na przełomie XVI i XVII wieku dotarły do Europy, a później do Holandii, gdzie badania i opiekę nad tureckimi kwiatami przejął Carolus Clusius. Głównie dzięki niemu tulipany są tak popularne w Europie.

W Imperium Osmańskim znano ok. 1 800 gatunków tulipanów, z czego każdy posiadał inna nazwę. Tulipany dominowały w tureckiej kulturze i sztuce. Do dziś pozostają symbolem kraju, a przede wszystkim Stambułu. Motyw ten pojawia się na ceramice, tekstyliach i w sztuce.

Goztepe park fot. Sebnem Gulfidan https://flic.kr/p/G45USD  CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Goztepe park fot. Sebnem Gulfidan CC BY 2.0 

W ramach festiwalu w dniach 1-30 kwietnia w mieście odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych: wystawy, przedstawienia, koncerty i wiele aktywności skierowanych dla dzieci. Co roku władze miasta planują posadzenie milionów cebulek tulipanów, niektóre są specjalnie transportowane z Antalyi. Na stambulski festiwal tulipanów w 2016 roku posadzono 30 milionów kwiatów.

Szczegółowy program festiwalu można sprawdzić tutaj.

Stambuł zatopiony w różnokolorowych gatunkach kwiatów to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia miasta. Warto sprawdzić promocje na bilety lotnicze do Stambułu z Polski 🙂