Wiza, dokumenty i ubezpieczenie – o czym warto pamiętać przed wyjazdem do Stambułu

Coraz częściej pojawiają się promocje na tanie loty do Stambułu. Kupienie biletu to najmniejszy problem, o czym jeszcze warto pomyśleć przed wyjazdem?!

Przed każdym wyjazdem załatwiamy wiele formalności, wybieramy środek transportu, nocleg, planujemy pobyt. Zastanówmy się również:

  • Jakie dokumenty będą nam potrzebne do wyjazdu?
  • Gdzie je załatwić?
  • Czy to jest drogie?
  • Czy wymaga od nas dużo czasu?
  • Czy warto wykupić ubezpieczenie, kiedy nie planuję próbować ekstremalnych sportów?

Te kwestie i wiele innych pytań nurtuje każdego, kto wyjeżdża poza granice swojego kraju. Dobrze więc poszukać odpowiedzi i podjąć najlepszą decyzję 🙂

fot. https://pixabay.com/pl/turcja-stambu%C5%82-constantinople-niebo-197137/
fot. https://pixabay.com/pl/turcja-stambuł-constantinople-niebo-197137/

Wizy

Otóż Turcja, mimo zeszłorocznej deklaracji odnośnie zniesienia wiz dla obywateli Polski podróżujących do tego pięknego kraju, nie wyznaczyła daty zniesienia pozwolenia na wjazd. Do chwili obecnej trzeba wykupić odpowiednią wizę, by swobodnie wjechać i podróżować po Turcji.

Wielokrotna wiza turystyczna jest wystawiana na okres 90 dni, ważna 180 dni od dnia wjazdu. Można kupić ją na lotnisku po przylocie, albo wcześniej przez internet. Opcja e-visy jest dużo bardziej ekonomiczna i pozwala uniknąć czekania w kolejkach.

Wystarczy wejść na stronę internetową e-visa, po zarejestrowaniu się i uzupełnieniu wszystkich potrzebnych informacji należy opłacić wizę kartą kredytową lub debetową Mastercard, Visa i UnionPay, a na koniec wydrukować wygenerowany dokument. Niestety nie ma opcji opłaty w polskiej walucie. Wysokość opłaty za wizę zależy od rodzaju dokumentu, o jaki wnioskujemy. Podstawowa wiza turystyczna kosztuje w granicach 20 USD (około 80 PLN). Na podanej stronie znajduje się bardzo pomocna zakładka z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami na podstawowe pytania.

Kupienie wizy turystycznej na przejściu granicznym nadal jest możliwe. Warto pamiętać, że płatności możemy dokonać wyłącznie w gotówce, płacąc 30 USD, 25 EUR lub 20 GB.

fot. https://pixabay.com/pl/policja-paszport-informacji-44034/
fot. https://pixabay.com/pl/policja-paszport-informacji-44034/

Ważne dokumenty

Podróżując do Turcji pamiętajmy o sprawdzeniu ważności naszego paszportu. Niestety sam dowód osobisty nie wystarczy. Będziemy potrzebować paszportu ważnego jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu. Są wyjątki od tej reguły. Chociażby osoby posiadające paszporty tymczasowe muszą starać się o wizę w tureckich placówkach dyplomatycznych. Dodatkowe informacje na stronie Ambasady  RP w Ankarze.

Ważny paszport jest to warunek konieczny do uzyskania wizy na wjazd do Turcji.

Ubezpieczenia

Wyjeżdżając za granicę zawsze warto wykupić podstawowe ubezpieczenie, które nie kosztuje dużo, a czasem jest dla nas pomocne w razie mniejszych lub większych problemów zdrowotnych, zgubionego czy skradzionego bagażu. Nawet jeżeli nie planujemy próbować ekstremalnych sportów ani wspinać się na najwyższe góry, nie oznacza to, że mając odrobinę mniej szczęścia nie unikniemy przeszkód, małej infekcji, zatrucia, skręcenia, otarć czy poważniejszych złamań. Leczenie poza granicami naszego kraju może nie należeć do najtańszych, za konsultację czy drobny zabieg otrzymamy fakturę na dość pokaźną sumę.

Natomiast zgubiony bagaż to konieczność zakupienia podstawowych rzeczy i kosmetyków. Zainwestujmy więc kilkadziesiąt złotych (ok. 30-50 PLN), by w pełni cieszyć się podróżą i wakacjami.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.