Wyspy Książęce- oaza wytchnienia dla Stambulczyków

Wyspy Książęce- oaza wytchnienia dla Stambulczyków.

Wyspy Książęce to oaza wytchnienia dla Stambulczyków i jednocześnie świetna alternatywa dla turystów, szukających odrobiny oddechu od stambulskiego zgiełku.
Archipelag Kızıl Adalar to dziewięć wysp na Morzu Marmara, z których jedna jest własnością prywatną, trzy z nich są bezludne, a największe cztery: Kınalıada, Burgazada, Heybelıada i Büyükada są otwarte dla użytku publicznego. Ostatnia wyspa cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i zwykłych stambulczyków chcących uciec od zgiełku i szybkiego tempa życia w tej metropolii. Z całą pewnością warto poświęcić 1-2 dni pobytu w Stambule na odwiedzenie archipelagu Adalar.

Widok na jedną z Wysp Książęcych
Widok na jedną z Wysp Książęcych z promu i tamtejszą architekturę

Wizyta na Wyspach Książęcych przenosi nas w inny wymiar, gdzie czas płynie wolniej, panuje cisza i spokój. Całość ma nieco kolonialny charakter. Bujna roślinność oraz pozbawione spalin powietrze zachęcają do delektowania się wolnym dniem w tym unikatowym miejscu, a widok ze wzgórza zapiera dech w piersiach. Podczas długich wędrówek możemy podziwiać wiktoriańskie drewniane domy i piękne wille. W czasach Imperium Osmańskiego wyspy były miejscem zsyłek książąt i księżniczek oraz członków rodziny sułtańskiej. Później wielu kupców miało na Büyükada swoje letnie rezydencje, które możemy obecnie podziwiać.

Dom wybudowany w stylu osmańskim
Dom wybudowany w stylu osmańskim na wyspie Büyükada

Promy, czyli jak dotrzeć na Wyspy Książęce?

Na wyspy można dostać się promami kursującymi z portu Kabataş czy Sirkeci po stronie europejskiej. Prom zatrzymuje się również w azjatyckiej części, w Kadıköy i Bostanci. Rozkład rejsów znajduje się na każdej przystani, oprócz tego informacje można sprawdzić na stronie internetowej. Należy pamiętać, że rozkład zmienia się sezonowo. W okresie letnim warto wybrać się na jedną z wysp w ciągu tygodnia, gdyż w weekendy na promach i wyspach jest bardzo tłoczno.

Pierwsze kursy startują od 7 rano, aż do wieczora. Podróż zajmuje około 90 min, a promy zatrzymują się na każdej z czterech wysp. Dodatkową, nieco szybszą, ale też droższą opcją jest wybór prywatnych przewoźników. Za bilet w jedną stronę na regularnym promie zapłacimy około 5TL (z kartą Istanbulcard ze zniżką 3,5TL) w przeliczeniu około 4zł. Dzieci do 12 lat płyną za darmo. Natomiast rejs u prywatnego przewoźnika to koszt od 5-15TL, ale podróż zajmuje około 55 minut. Podczas rejsu warto podziwiać widoki i napić się tureckiej herbaty. W nieco chłodniejszych porach roku można delektować się gorącym salepem. To napój przyrządzany ze sproszkowanych bulw storczyka z mlekiem, wanilią i cynamonem. Bardzo aromatyczny i idealny na jesienno-zimowe dni.

Promy płynące na Wyspy Książęce
Rejs promem na Wyspy Książęce

Popołudnie na Kızıl Adalar.

Wyspy zwane Czerwonymi Wyspami, od koloru miedzi, którą kiedyś wydobywano, znajdują się około 20 km od miasta. Panuje tam bardzo wakacyjna atmosfera i spokój. Od 1928 roku obowiązuje zakaz ruchu kołowego, co stanowi dodatkowy atut. Szczególnie po dłuższym zwiedzaniu miasta, które prawie zawsze jest zakorkowane. Zwiedzający mogą wybrać przejażdżkę konną dorożką, skuterem trzykołowym lub spacer. Piesza wycieczka małymi uliczkami pośród urokliwych willi i domów z XIX wieku, lasów czy nadmorską promenadą to wprost idealny sposób na relaks.

Dorożka konna
Dorożka konna na wyspie Kınalıada, wchodząca w archipelag Wysp Książęcych

Całodniowa wycieczka jest optymalną opcją do odwiedzenia dwóch wybranych destynacji.  Chcąc zwiedzić wszystkie cztery wyspy musimy przygotować się na dwudniową wycieczkę, gdyż promy odpływają co półtorej godziny i mogłoby zabraknąć czasu na zobaczenie ciekawszych miejsc. Z noclegiem nie ma problemu, gdyż Wyspy Książęce mają bazę hoteli, aczkolwiek nie należą one do najtańszych i wymagają wcześniejszej rezerwacji. Warto zdecydować się na rozkoszowanie się piękna naturą, dobrą pogodą i niesamowitymi widokami. Wieczorem z wysp można obejrzeć przepiękną panoramę miasta. Chociażby ten niezwykły widok powinien nas zachęcić do wybrania dogodnych połączeń z Warszawy do Stambułu i wycieczki promem:)

Książęca Büyükada.

Wielka Wyspa – Büyükada jest największą z wysp archipelagu. Stanowi ostatni przystanek promu. Na tej wyspie można znaleźć urokliwe knajpki, restauracje, tureckie meyhane z muzyką na żywo, ale też budki z przekąskami i tureckimi słodkościami. Również nie zabraknie sklepików z pamiątkami i wielu wypożyczalni rowerów.
W porcie wita nas wyłożony płytkami ośmioboczny budynek terminalu Büyükada Iskelesi, na pierwszym piętrze którego mieści się klimatyczna kawiarnia z tarasem.

Przystań na wyspie Büyükada
Odprawa promowa na wyspie Büyükada

Największą atrakcją wyspy jest klasztor św. Jerzego ( Aya Yorgı Manastırı) godzinę marszu pod górę w głąb miasteczka albo przejazd dorożką z głównego placu Büyükady. Drogę do klasztoru wyznaczają kolorowe kawałki materiału zawiązane na drzewach. Symbolizują one modlitwy pozostawione przez wiernych.
Dla wielbicieli historii ciekawostką jest dom Leona Trockiego, który mieszkał na wyspie będąc na wygnaniu w latach 1929-1933. Warto zobaczyć jego rezydencję zbudowaną w stylu późnej architektury osmańskiej.

Z wizytą na urokliwych wysepkach Princes’ Islands.

Pozostałe trzy wyspy to maleńkie urokliwe miasteczka z knajpkami, plażami i dużym obszarem zieleni.
Drugą, co do wielkości Wyspą Książęcą jest Heybelıada. Stanowi alternatywę dla popularnej Wielkiej Wyspy, gdzie turyści chcący skosztować kąpieli w Morzu Marmara mogą odwiedzić piękną zatokę Cam Lımanı.

Zatoka Cam Lımanı
Piękne oblicze zatoki Cam Lımanı

Warto zwiedzić także Kościół św. Mikołaja oraz widoczną z portu Szkołę Teologii Prawosławnej.
Burgazada, trzecia z publicznych wysp, która słynie z przepięknych terenów leśnych i kamienistych plaż. Amatorom architektury sakralnej z pewnością nie zabraknie rozrywek, gdyż na wyspie znajduje się pięć kościołów i klasztorów oraz meczet.
Czwartą, a zarazem najmniejszą z Wysp Książęcych jest Kınalıada. Malutka, ale bardzo malownicza wysepka stanowi pierwszy przystanek promu. Chcąc odwiedzić klasztor Przemienienia Pańskiego (Hrıstos Manastırı) trzeba wspiąć się na wzgórze. Nie można wynająć innego środka transportu, gdyż na wyspie nie ma dorożek konnych. W drodze powrotnej warto zwiedzić cmentarz ormiańsko-muzułmański oraz XIX-wieczny kościół ormiański pod wezwaniem św. Grzegorza Iluminatora.

zachód słońca
Zachód Słońca na jednej z Wysp Książęcych

Jeżeli powyższy artykuł na tyle Was zachęcił, że planujecie następne wakacje spędzić w Stambule, pomocny może okazać się link ze wskazówkami, jak znaleźć zakwaterowanie w tej zjawiskowej metropolii!