Wystawa:Podróż do centrum Wschodu 1850-1950

Wystawa Journey to the Centre of the East 1850- 1950 w Istanbul Research Institute to kolekcja zdjęć ze stu lat wypraw zachodnich podróżników przybywających do Stambułu, kierujących się chęcią odkrycia i skosztowania egzotycznego Wschodu.

orig_22930

Na podstawie fotografii możemy obserwować zmieniający się w czasie profil podróżujących na Wschód, możliwe jest budowanie szerokiego spektrum ludzi, rozciągające się od misjonarzy, naukowców i polityków, kupców, artystów i poszukiwaczy przygód. Zatłoczona grupa profesjonalistów, w tym geografów, archeologów, językoznawców, architektów, botaników i kupców tkanin, podróżowała po wschodnim świecie z końca osiemnastego do połowy dziewiętnastego wieku.

Natomiast od drugiej połowy dziewiętnastego wieku badawczy cel wypraw został zastąpiony przez język podróży, przez grupę, która pochłania kulturę Wschodu. Celem podróży nie było już gromadzenie informacji i interpretacja, ale nowy typ turysty, który szybko splądrował ten tajemniczy obszar dzięki obrazom zgromadzonym przez ich poprzedników.

Wystawa została złożona ze zbiorów światowego kolekcjonera fotografii osmańskiej sztuki i przedmiotów tej kultury – Pierre’a Gigorda. Zdjęcia obrazują jak rozwijająca się turystyka do Konstantynopola zapoczątkowała aspekt przemiany kultury podróży i współczesnej turystyki masowej, włączając w to zorganizowane wycieczki, które z czasem zastąpiły indywidualnie zorganizowane ekspedycje.

Bardzo ciekawa wystawa niezwykłych fotografii. Będąc w najbliższym czasie w Stambule warto się na nią wybrać i poznawać pierwszych pasjonatów Orientu.

Kolekcja zdjęć Journey to the Centre of the East 1850- 1950 będzie wystawiana do 17. października 2015 roku.

kiedy: Wystawę można zwiedzać przez sześć dni w tygodniu, z wyłączeniem niedziel, w godzinach 10-19. Wstęp bezpłatny.

gdzie: İstanbul Research Institute
Meşrutiyet Caddesi No.47
34443 Tepebaşı – Beyoğlu İstanbul

Oferta kulturalna miasta oferuje wiele ciekawych wystawa i galerii. Dzięki ofercie na tanie loty do Stambułu możemy zaznaczać w kalendarzu najciekawsze propozycje i oglądać równie interesujące wystawy w czasie naszego pobytu w Turcji.