Wystawy w Stambule

Obojętnie jaką mamy pogodę za oknem, temperatura w stambulskich galeriach jest wciąż wysoka. Mamy okazję zobaczyć wiele ciekawych wystaw prezentowanych obecnie w mieście. Warto skusić się na zgłębianie tajników współczesnej kultury i sztuki, tego, co lubią i chętnie oglądają mieszkańcy Stambułu. Dzięki poznawaniu dzieł dzisiejszych artystów lepiej poznajemy różnorodną turecką kulturę. Tuż obok niezwykłych zabytków, odmienności europejskiej i azjatyckiej części miasta, wszechobecnych meczetów, Bosforu, promów każdego dnia stykamy się z nowoczesnością, mieszanką pokoleń, modą, kuchnią XIX wieku i modnymi lokalami. Kwintesencja Stambułu znajduje się gdzieś po środku, to połączenie tradycji i nowej fali daje tak niesamowite połączenie.

Wystawy w Stambule

Największe stambulskie galerie prezentują konceptualne rzeźby, współczesną bałkańska sztukę, XIX-wieczne obrazy francuskich orientalistów, sztukę środowiskową i kolaże społeczno-satyryczne. Wystawowa różnorodność pokazuje, że współcześni artyści balansują pomiędzy lokalnymi i globalnymi aspektami, sztuką historyczną oraz przyszłością – czyli obrazem Stambułu.

Rzeźby Rahmi Aksungur’a prezentowane są w Elgiz Museum do 4 lutego 2017. Wystawa nosi nazwę EU/48/6/N. Artysta jest także rektorem na Mimar Sinan Fine Arts University i od 30 lat tworzy i wystawia swoje niesamowite dzieła w całym kraju.

Rahmi Aksungur EU/48/6/N fot. http://www.theguideistanbul.com/article/best-exhibitions-see-istanbul-now
Rahmi Aksungur EU/48/6/N fot. http://www.theguideistanbul.com

Analizując obecne wystawy w Stambule warto zwrócić uwagę na dzieła orientalisty z XIX wieku. Francuski malarz Felix Ziem był jednym z bardziej uzdolnionych artystów, którzy odwiedzali XIX-wieczny Stambuł. Odchodził od utartej metafory jaką posługiwali się orientaliści ówczesnego okresu. Poprzez przearanżowanie widoku i podkreślenie roli światła nadawał swoim obrazom Stambułu egotyczny i intrygujący charakter. Wystawa Felix Ziem: Wanderer on the Sea of Light będzie prezentowana w Pera Museum do 29 stycznia 2017. Ciekawa propozycja dla osób, które fascynuje sztuka orientalna.

Felix Ziem: Wanderer on the Sea of Light fot. http://www.theguideistanbul.com/article/best-exhibitions-see-istanbul-now
Felix Ziem: Wanderer on the Sea of Light fot. http://www.theguideistanbul.com

Wystawa bałkańskich artystów : Maja Bajević, Braco Dimitrijević, Vadim Fishkin, IRWIN, Laibach, Mladen Miljanović, Ivan Moudov, OHO, Dan Perjovschi, Mladen Stilinović, Ulay i Sislej Xhafa nosi nazwę Cold front from the Balkans. Będzie wystawiana w Pera Museum do 7 maja 2017 roku. Nazwa wystawy może kojarzyć się stambulczykom z prognozą pogody, kiedy zapowiadany jest chłód i mroźny wiatr na ulicach Stambułu poprzez napływ niskiego frontu z rejonu Bałkanów. Wystawa ma odnosić się do historii i powiewu zmian. Ciekawe ujęcie tematu.

Cold front from the Balkans b fot. http://www.theguideistanbul.com/article/best-exhibitions-see-istanbul-now
Cold front from the Balkans b fot. http://www.theguideistanbul.com

Grupa artystów z Europy, Afryki Północnej i Turcji prezentuje swoje działa w ramach wystawy w BLOK art space do 6 stycznia 2017. Nazwa Here was a world, once, you punk pochodzi z fragmentu dialogu z kultowego filmu Soylent Green. Prace są zaabsorbowane utratą łączności z naturą w naszej przeludnionej miejskiej przestrzeni i tego, jak wyobrażamy sobie albo personifikujemy naturę, której nie jesteśmy w stanie zdobyć. Ciekawy i dający do myślenia temat zachęca do odwiedzenia wystawy w Stambule.

Wystawa Here was a world, once, you punk  fot. http://www.theguideistanbul.com/
Wystawa Here was a world, once, you punk fot. http://www.theguideistanbul.com/

Prezentowana wystawa Arda Yalkın Everything is awesome nawiązuje do tematu dysfunkcyjnego społeczeństwa. Artystka pokazuje olbrzymie modele pozujące na tle krajobrazu zniszczonego przez wojnę i industrializację, ukazując prawdę na temat pretensjonalnej ideologii dotyczącej miejskiej klasy średniej. Wystawa będzie prezentowana w Gaia Gallery do 30 grudnia 2016 roku.

Aktualne wystawy  to dobra okazja do odwiedzenia Turcji. Warto zabukować bilety lotnicze do Stambułu z Polski w atrakcyjnych cenach.