Co warto zobaczyć w Stambule?

Zwiedzanie Stambułu to pasjonujące zajęcie. Przygotowując się do wycieczki warto dowiedzieć się, gdzie koniecznie powinniśmy się udać. Chcąc ułatwić Wam wybór i wyeliminować błądzenie po mieście, przygotowaliśmy dla Was zbiór miejsc, których w Stambule pominąć nie można. Gdzie koniecznie trzeba pójść?

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Stambule?

Na samą myśl o tym, że czeka Was zwiedzanie Stambułu, trochę Wam zazdrościmy. To miasto ma w sobie tyle smaczków, że nie sposób przejść po nim bez zachwytu. Jeśli jednak samo spacerowanie to za mało, mamy dla Was coś więcej! Bo przecież być w Stambule, a nie zobaczyć na własne oczy największych zabytków, nie mieści się w głowie!

co warto zobaczyć w Stambule

Przeprawa promem

Podobno jeżeli nie zaliczyło się rejsu promem po Bosforze, to nie można powiedzieć, że było się w Stambule. Siedząc w przyjemnie kołyszącej się kajucie, popijając turecką kawę, możemy rozkoszować się widokiem. A jak dostać się na taki rejs? Możliwości jest kilka. Najłatwiej będzie skorzystać z gotowej wycieczki fakultatywnej – zaczyna się jeszcze w hotelu, z którego jesteśmy zabierani do portu, a tam nie musimy martwić się o zakup biletów. Po zakończonym rejsie zostaniemy przetransportowani z powrotem do hotelu. A kiedy wolimy zaoszczędzić na pośredniku i zorganizować taką wycieczkę samemu, możemy po prostu pójść w stronę portu, kupić w nim bilet na rejs i popłynąć! A co zobaczymy zza burty? Płynąc od mostu Galata (a tam najwięcej rejsów się zaczyna), zobaczymy dzielnicę Galata, pałac Dolmabahçe, meczet Ortaköy i dopłyniemy aż do mostu Mehmeda Zdobywcy, który łączy oba brzegi Bosforu. Niewątpliwie warto!

Hagia Sophia

Pozycja obowiązkowa na liście każdego turysty, zwłaszcza jeśli jesteśmy w Stambule po raz pierwszy. Hagia Sophia jest najchętniej odwiedzaną świątynią w Stambule. Teraz w jej wnętrzu znajduje się muzeum, ale wcześniej było to miejsce kultu chrześcijańskiego, a dopiero potem przekształcono w meczet. Do dziś Hagia Sophia jest miejscem, w którym przenikać się mogą dwie religie. Na ścianach budowli możemy zobaczyć symbole chrześcijaństwa, ale także islamu. Wielu budowniczych do dziś wzoruje się na tej świątyni. Nie bez powodu przecież Hagia Sofia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

co warto zobaczyć w Stambule
Photo by Abdulsalam Haykal on Visual hunt / CC BY

Pałac Topkapi

Przez niemal 400 lat była to rezydencja sułtanów. Pałac Topkapi znajduje się w centrum miasta, ale wejście do pałacu otwiera brama imperialna – przez nią do środka mogły wejść tylko upoważnione osoby, reszta mieszkańców niestety nie miała tego przywileju. Dziś wejść do środka mogą wszyscy, a do zwiedzania udostępnione są nawet pomieszczenia mieszkalne rodziny sułtańskiej (czyli harem). Turyści najchętniej odwiedzają dziedziniec Czarnych Eunuchów, dziedziniec Konkubin i Żon, pokoje Matki, a także sypialnie samego sułtana. Odwiedzający Stambuł zawsze obowiązkowo zwiedzają pałac Topkapi.